Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Evropští liberálové budou řešit Babišovo vystoupení na Orbánově akci. Bžoch se obává, že ho kvůli tomu nezvolí do vedení

Tisková konference Andreje Babiše a Viktora Orbána na maďarských hranicích. Ilustrační foto: ČTK
Tisková konference Andreje Babiše a Viktora Orbána na maďarských hranicích. Ilustrační foto: ČTK

Vystoupení Andreje Babiše (ANO) na budapešťské konferenci konzervativců bude projednávat celoevropská politická strana ALDE, jejímž členem ANO je. Kongres evropských liberálů se uskuteční tento víkend ve Stockholmu. Podle členů ANO nepředstavuje expremiérova účast na kontroverzní akci zásadní problém. Stínový ministr zahraničí Jaroslav Bžoch (ANO), který se bude ve Švédsku ucházet o post místopředsedy evropských liberálů, nicméně připouští, že Babišova účast v Budapešti může překazit jeho zvolení.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na začátku května se bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) v pozici „konzervativního lídra“ zúčastnil konference Conservative Political Action Conference v Budapešti.

Kromě hlavní tváře akce, maďarského premiéra Viktora Orbána tam vystoupili i republikánský kongresman Paul Gosar a další američtí příznivci exprezidenta Donalda Trumpa, šéf Svobodné strany Rakouska Herbert Kickl nebo Eduard Bolsonaro, syn bývalé brazilské hlavy státu Jaira Bolsonara. Babiš se na akci setkal také s bývalou hlavou státu Václavem Klausem.

Ve svém projevu se neúspěšný prezidentský kandidát obouval především do evropské klimatické politiky. Tvrdil, že Green Deal zničí evropský průmysl a uvrhne lidi do chudoby. „Musíme zachránit Evropskou unii v zájmu našich dětí a budoucích generací,“ apeloval Babiš.

Jeho hnutí ANO je přitom v Evropském parlamentu součástí liberální frakce Renew Europe a také evropské liberální strany ALDE. Té Babišovo vystoupení v maďarské metropoli neuniklo a v pátek jej hodlá řešit

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Evropská unie

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější