Vojenská policie prověřuje svého exšéfa Foltýna. Uložila mu pokutu, soud ji zrušil

Vojenská policie začala prověřovat svého bývalého šéfa Otakara Foltýna. Do jejího hledáčku se dostal po publikaci novinového článku, podle kterého měla pod jeho vedením vznikat „protizákonná spiklenecká buňka“. To Foltýn před časem kategoricky odmítl. Policie mu kvůli odmítnutí výpovědi uložila pořádkovou pokutu, exšéfa Vojenské policie se ale nyní podle zjištění Deníku N zastal soud.
Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Podle rozhodnutí Vojenské policie měl Foltýn, ještě letos v únoru její šéf, zaplatit pokutu deset tisíc korun za to, že v polovině dubna odmítl vypovídat ve věci údajného „založení protiprávní skupiny v rámci Vojenské policie“.
Foltýn se proti rozhodnutí o pokutě bránil soudní cestou a Městský soud v Praze na začátku května rozhodl, že je v právu: tedy že stačí, že v dané věci předal písemné prohlášení, a odepření výpovědi s odkazem na Listinu základních práv a svobod je v pořádku. Odůvodnění pokuty soud, jehož rozhodnutí má Deník N k dispozici, označil za „poněkud zmatečné“.
Verdikt, proti kterému není přípustný opravný prostředek, je součástí širší mozaiky – rozhodně není obvyklé, že Vojenská policie prověřuje svého dřívějšího šéfa.
K podání vysvětlení byl Vojenskou policií Foltýn vyzván 29. března, tedy asi měsíc po zveřejnění článku Ekonomického deníku. Ten s odvoláním na anonymní zdroje psal o „protizákonné spiklenecké buňce“, která měla na vojenské policii pod jeho vedením vznikat. Foltýn tehdy text označil za „absolutně absurdní“.

„Nyní máme oprávněný důvod předpokládat, že pokud by trestní řízení pokračovalo, shledá ho soud stejně absurdním a svévolným jako tuto pokutu,“ řekl Deníku N Foltýnův právní zástupce Jiří Nenutil. Samotné prověřování ale komentovat nechtěl: „Do ukončení trestního řízení nemůžeme ze zákonných důvodů poskytovat žádné informace.“
Pohled bývalého důstojníka speciálních sil české armády nicméně odráží pasáž, kterou si z jeho podání proti pokutě vybral soud a ocitoval ji ve svém usnesení.
„Postup zodpovědných osob zavdává důvod k pochybnostem, které vznesl ve svém prohlášení. (…) Kriminalizace výkonu zákonných pravomocí a povinností Vojenské policie pak vede jen k její paralýze a je dokladem