Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Děcka/práce: Na léto u babičky zapomeňte. Na koho taky dopadnou změny v důchodech

Ilustrace: Adobe Stock
Ilustrace: Adobe Stock

Newsletter Evy Mošpanové Děcka/práce je o rodině a chcete ho číst, když si od té své potřebujete oddechnout. V tomto vydání píšeme o domácnostech, na které dopadnou vládní změny v důchodech a úsporný balíček, ale doposud se o nich nemluvilo. Věnujeme se i tomu, proč se na Slovensku rozhodli dávat peníze rodinám, na které nezbylo místo ve školce. A jak na Den dětí pomoci ukrajinským dětem.

V blbém věku

Vláda v polovině května představila úsporný balíček a změnu důchodového systému. Základní body, ve kterých dopadá na české rodiny, jsou jasné:

Ruší se takzvané školkovné, tedy možnost odečíst si z daní náklady na školku do výše minimální mzdy. Omezuje se také sleva na nepracujícího manžela či manželku umožňující odečíst si z daní téměř 25 tisíc korun, pokud druhý partner neměl žádné, nebo jen velice malé příjmy. Nyní zůstane dostupná pouze rodinám, kde partner (obvykle matka) pečuje o dítě do tří let věku.

Rodin se dotýkají i další změny, jako například zvýšení daně z nemovitosti nebo zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance. Hospodářské noviny na modelovém příkladu domácnosti se dvěma dětmi ve škole a školce (a také s autem na naftu, stavebním spořením a občasnou cigaretou a skleničkou) vypočítaly, že konsolidační balíček může proti současnému stavu stát rodinu až 30 tisíc korun ročně.

Není tedy pochyb o tom, že nutnost státu šetřit dopadne prakticky na každou rodinu. Existuje ale skupina, u níž se o dopadech mluví velice málo, a pak jedna velká kategorie, kde se o důsledcích nehovoří vůbec.

Do první spadají domácnosti, ve kterých

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Děcka/práce

Rodina a vztahy

Rodina, vztahy a zdraví

V tomto okamžiku nejčtenější