Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vláda si otevírá cestu k rozdělení ČEZ. Akcie firmy klesají, novela může skončit u soudu

Rozdělení společnosti by českému státu mohlo rozvázat ruce hned v několika ohledech. Foto: ČTK
Rozdělení společnosti by českému státu mohlo rozvázat ruce hned v několika ohledech. Foto: ČTK

Kabinet Petra Fialy ve středu schválil spornou novelu zákona, která státu umožní snáze prosadit diskutované rozdělení polostátní energetické společnosti ČEZ na plně státní a soukromou část. Podle kritiků může být novela protiústavní. Vykoupení soukromých akcionářů by navíc stát nejspíše stálo stovky miliard korun.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Už od doby vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) stát koketuje s nápadem na rozdělení polostátního energetického kolosu ČEZ na čistě státní a soukromou – či polosoukromou – společnost. Motivací je snaha protlačit stavbu nových jaderných bloků, což se nelíbí soukromým akcionářům firmy. Loni se k tomu přidala energetická krize a úmysl Fialovy vlády zajistit zemi větší energetickou bezpečnost.

„Součástí naší strategie je, aby

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Podnikání

Veřejné finance

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější