Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čeho dosáhl čínský vyjednavač v Kyjevě? Peking nabízí jen staré známé fráze

Čínský diplomat Li Chuej u ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby v Kyjevě. Foto: čínská vláda
Čínský diplomat Li Chuej u ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby v Kyjevě. Foto: čínská vláda

O čem přesně hovořil vysoký čínský diplomat s ukrajinským prezidentem Zelenským na první čínské misi v Kyjevě od loňského začátku ruské agrese, se veřejnost nedozvěděla. Podrobnosti si Li Chuej schovává pro ruského prezidenta Vladimira Putina, se kterým se sejde v Moskvě na závěr svého evropského turné.

Ještě žádná zahraniční návštěva v Kyjevě se neodehrávala v takovém utajení jako dvoudenní pobyt čínské delegace vedené zvláštním vyslancem Pekingu Li Chuejem.

Novináři měli jen minimum možností dokumentovat pohyb Číňanů a jejich schůzky s ukrajinskými činiteli, včetně té na nejvyšší úrovni – s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ta se sice odehrála, ale jak se na ní oba muži tvářili, co na ní padlo a zda vůbec něco zásadního, zůstává utajeno. Důvody mohou být bezpečnostní i politické.

Slovo „válka“ v čínštině nezaznělo

„Čína je připravena spolupracovat s mezinárodním společenstvím při formulaci velkého společného jmenovatele pro vyřešení ukrajinské krize,“ citují ukrajinská média šroubované vyjádření čínského diplomata Li Chueje. A zdůrazňují, že Čína jeho prostřednictvím slíbila

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější