Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Úřady přehlížely neurvalé turisty u památníku letců RAF v Praze. Zasáhl až syn elitního pilota s přáteli

Památník 2507 příslušníkům Královského letectva stojí v Praze na Klárově od roku 2014. Foto: Adam Hecl, Deník N
Památník 2507 příslušníkům Královského letectva stojí v Praze na Klárově od roku 2014. Foto: Adam Hecl, Deník N

Městská část Praha 1 si řadu měsíců nedokázala poradit s neuctivým chováním turistů, kteří se u památníku Okřídleného lva na pražském Klárově zastavovali při organizovaných akcích s neomezeným přísunem alkoholu. Společnost, která akce pořádá, se omluvila, její prohlídkové trasy už u památníku nezastavují.

V roce 2014 Brit Tom Dolezal sledoval, jak v Praze odhalují památník dvěma a půl tisícům československých příslušníků válečného Královského letectva. Tehdy jej nenapadlo, že jednou bude muset bojovat, aby na pietní místo, kde je vyražené i jméno jeho otce, pilota Oldřicha Doležala, nemočili přiopilí návštěvníci.

„Když jsem byl loni v srpnu v Praze na vzpomínkové akci u Okřídleného lva, náhodou jsem tam jednu takovou skupinu turistů spatřil. Průvodce nevěděl o českých letcích v RAF nic, choval se pohrdavě a přezíravě. Dělal opilecké vtípky, aby pobavil sebe i skupinu, kterou tam měl,“ řekl Deníku N Dolezal, autor podrobné databáze československých válečných letců.

Od té doby se na internetu objevila řada snímků turistů dobře se bavících přímo na památníku i zdokumentované skvrny od moči na jeho podstavci – i když nelze říci, kdo je tam zanechal.

Model prohlídek metropole v podání firmy Riverside Parties Prague je netradiční. Prohlídka sama nepřetěžuje účastníky přemírou dat, je stavěná zábavně. Pořadatelé nabízejí alkoholické nápoje zdarma po celou dobu akce. „Pivo a sangrie nikdy nedojdou,“ lákají na svém webu.

Obliba takové „tour“ centrem Prahy je zřejmá i z webu TripAdvisor. Prohlídce tu patří druhá příčka ze 731 atrakcí v kategorii Noční život.

Problém, na který před osmi měsíci upozornil Deník, se nyní nejspíš podařilo vyřešit. Ale nezasloužily se o to české úřady a instituce, které se jinak snaží k odkazu odboje hlásit na nejrůznějších vzpomínkových akcích.

Místo kelímku s pivem šeříky

Zástupce Riverside Parties Prague k jednání přímo u památníku vybídl Jiří Stanislav z Nadačního fondu Air Maršála RAF Karla Janouška. „Na místě jsem mu vysvětlil, že někteří z těch letců se spitfiry doprovázeli americké bombardéry nad Německo a že by jako Američan mohl pochopit, oč jde,“ popsal Stanislav pro Deník N schůzku, která se konala minulý týden ve středu.

Zástupci společnosti pak k pomníku položili šeříkovou kytici na výraz úcty. „To byl takový malý začátek,“ říká Stanislav. Potom se ještě na facebookovém profilu, který Dolezal spravuje, omluvil majitel Riverside Parties Prague Isaac Ham-Rosenbrock.

„Jménem svým, společnosti i všech zaměstnanců se hluboce a upřímně omlouvám nejen za ony fotografie, ale za chování u památníku. Bylo to neuvěřitelně neuctivé a nikdy se to nemělo stát,“ napsal Ham-Rosenbrock. Pro Deník N později řekl, že Dolezal vytrhl vystoupení průvodce u lva z kontextu, že jeho omluva byla míněna soukromě a že mu kvůli sporu členové komunity kolem Dolezala hrozili i smrtí. „Není to zpráva, je to nafouknutá bublina, která je už vyřešená,“ dodal.

V jiné diskusi Ham-Rosenbrock dodal, že průvodci společnosti už nějakou dobu návštěvníky k Okřídlenému lvu nevodí. Přesto se ale společnost ještě minulý týden na facebookovém profilu chlubila snímky, které k památce československých letců příliš uctivé nejsou. Podle společnosti proto, že trvalo, než je našli a promazali.

Roli v jejich smazání zřejmě sehráli i lidé jako dcera válečného letce Rudolfa Poledníka Gina Hearnová, která žije v Praze. Kvůli snímkům poslala Ham-Rosenbrockovi zprávu. „Jsem si jistá, že mluvím za velmi mnoho lidí, když vás žádám, abyste ze sociálních sítí odstranili neuctivé snímky mladých mužů popíjejících na památníku. Oni si možná neuvědomují, co památník symbolizuje, ale vy byste měl,“ stálo v ní.

Policie: Žádné incidenty jsme neřešili

Dolezal je synem letce, kterému se podařila jednorázově nejničivější vojenská akce československých letců za druhé světové války: jako pilot bombardéru Liberator vedl útok na německou zásobovací loď Alsterufer, která vezla z Japonska do Německa vzácné kovy. Potopením lamače blokád dokázala posádka Oldřicha Doležala zkrátit válku o řadu měsíců, a tím ušetřit mnoho životů.

Po komunistickém převratu v Československu se Doležal podílel na slavném úniku tří dopravních letounů naráz přes železnou oponu. Letci při nich dokázali z komunisty ovládnuté republiky dostat i své rodiny včetně Doležalova syna Toma.

Tom Dolezal, Jiří Stanislav i Gina Hearnová mohou nyní být spokojení, že se záležitost s neuctivými turisty podařilo vyřešit. „Je to vynikající zpráva,“ říká Stanislav, „je ale otázka, kdy konečně náš stát přijme památník, který nám Britové darovali, za svůj a začne se o něj starat.“ Klienti Riverside Parties Prague nejsou zdaleka jedinými neukázněnými návštěvníky památníku.

Líbí se vám článek Deníku N? Pokud nechcete přijít o ty další, objednejte si do mailu některý z našich přehledů, které pravidelně posíláme. Vybrat si můžete na této stránce.

Přestože jde o památník 2507 československých vojáků, kteří za války sloužili v Královském letectvu (přibližně polovina jako letci a polovina na zemi), ministerstvo obrany formálně nemá možnost něco podniknout. Památník pod něj nespadá, protože není válečným hrobem. Patří Praze 1.

V době, kdy této městské části starostoval Oldřich Lomecký (TOP 09), byla podle Stanislava spolupráce výborná. Přesto ani Lomeckého vedení nedokázalo dění u památníku usměrnit. Od listopadu 2018 stojí v čele radnice prvního obvodu Pavel Čižinský (Praha sobě). Ten na dotazy Deníku N nereagoval. Po publikaci tohoto textu se redakci ozval předseda komise pro bezpečnost a prevenci kriminality Prahy 1 Beno Ge s tím, že se o velikosti problému dozvěděl až tento týden a že příští týden jej bezpečnostní komise bude probírat.

Ohledně případných zásahů policie nebo strážníků u památníku se od loňského léta nic nezměnilo. „Městská policie v minulosti ani nyní žádné problémy v souvislosti s veřejným pořádkem v okolí památníku Okřídleného lva na Klárově neřešila. V dané věci se ani nikdo z veřejnosti na strážníky neobrátil,“ řekla Deníku N mluvčí strážníků Irena Seifertová s tím, že když někdo na místě zaznamená protiprávní jednání, má kontaktovat linku 156 a strážníci to prověří.

Vznik památníku provázely spory. Zaplatila ho britská komunita žijící v Česku, ztvárnil jej britský sochař Colin Spofforth. Praha 1 dostala památník darem. Magistrát pak usiloval o jeho odstranění z Klárova, kde už jeden starší památník druhého odboje je, zazníval i argument, že památník není umělecky zdařilý. Oficiálně magistrátu vadilo, že Praha 1 postavila památník na vlastní pěst a odmítla o lokalitě diskutovat. Nakonec dal magistrát městské části stopadesátitisícovou pokutu, kterou Praha 1 zaplatila.

Podle Stanislava by památník potřeboval ještě vylepšit například o nové lavičky a obnovit nyní už prakticky nečitelné nápisy, které vysvětlují, co je zač. Tak, aby příští rok – na 80. výročí letecké bitvy o Británii – byl památník ve formě.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Praha

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější