Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Měl jsem pocit, že jsem to podělal.“ Tři deváťáci líčí stres a frustraci po neúspěchu u zkoušek

Startuje nový systém přijímacích zkoušek na střední školy a víceletá gymnázia. Ilustrační foto: ČTK
Startuje nový systém přijímacích zkoušek na střední školy a víceletá gymnázia. Ilustrační foto: ČTK

Měsíc po přijímacích zkouškách na střední školy řada dětí stále netuší, kam a zda vůbec v září nastoupí. Tři deváťáci popisují, co všechno už museli v posledních týdnech absolvovat a jak je těžké žít s nejistotou.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Patnáctiletá Eliška se hlásila na dvě pražská gymnázia. Před několika lety jí na vážnou nemoc zemřel otec, i proto má dívka na rozdíl od řady vrstevníků už teď sen, co by chtěla v budoucnu studovat – lékařskou fakultu.

Ani jedno z gymnázií ale nevyšlo. Eliška se sice dobře učí, je dokonce bilingvní, v České republice ale žije s matkou a dvěma sourozenci teprve dva roky. Psanou češtinu pořád ještě úplně nedohnala, výjimka z přijímacích zkoušek z češtiny se jí však už netýká, v zemi je totiž déle než rok.

„Je to takové deprimující. Věnovala jsem přípravě víc než půl roku opravdu hodně času, nemohla jsem nikam chodit, připravovala jsem se, a teď nevím, co bude,“ popisuje Eliška. „Nejhorší je asi fakt, že se musím vzdát toho, co jsem chtěla,“ dodává.

S matkou nyní hledá jakékoliv možnosti druhých kol přijímaček.

„Je to fakt stres, protože hodně škol je placených, nemůžeme si to dovolit. Mám dvě sestry, máma je s námi sama. Jsou tady i školy, které se neplatí, jenomže tam se v druhém kole hlásí do jedné třídy přes tisíc lidí, do jiné přes pět set,“ líčí.

Nejhorší je podle Elišky nejistota, co bude dál.

„Bojím se, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější