Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válkův zákon, který má v Česku zachránit léky, čelí kritice ze všech stran

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce, aby novela zákona o léčivech platila už na podzim. Ilustrační foto: Sharon McCutcheonová, Unsplash
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce, aby novela zákona o léčivech platila už na podzim. Ilustrační foto: Sharon McCutcheonová, Unsplash

Současné enormní výpadky důležitých léků hodlá ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) řešit novelou zákona. Chce, aby začala platit už na podzim, než budou lidé opět více nemocní. Kdo bude proti tomuto zákonu, je podle ministra „na výplatní listině farmaprůmyslu“. Jenže výhrady k materiálu má většina klíčových hráčů – kromě výrobců léků také lékárníci, Unie zaměstnavatelských svazů nebo ministerstvo financí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ještě do letních prázdnin chce ministerstvo zdravotnictví předložit poslancům novelu zákona o léčivech. Ta podle šéfa rezortu zajistí, že už lidé nebudou marně shánět potřebné léky.

Farmaceutické firmy by nově byly povinné držet zásoby některých nedostatkových léků po dobu až dvou měsíců. Do systému rezervních zásob by mohlo spadnout až šest tisíc různých léčiv.

Válek tvrdí, že změna se nebude líbit nejen firmám, ale ani „koupeným“ poslancům.

„Legislativa, kterou teď budeme předkládat do Poslanecké sněmovny – doufám, že v červnu –, jasně ukáže, který z poslanců je na výplatních listinách farmaprůmyslu a který chce pomoci občanům. Ti, kteří ji nepodpoří, jsou ti, kteří jsou na výplatních listinách farmaprůmyslu,“ řekl ministr 7. května v České televizi.

Opoziční zákonodárci ještě nevědí, jak se k návrhu postaví. „Zatím to vypadá, že je to spíše hra na řešení. Celkově mi změny přijdou jako hádka farmaceutických lobbistů na ministerstvu a vně ministerstva,“ říká člen zdravotního výboru Kamal Farhan (ANO).

„Pro novelu budu hlasovat, pokud bude racionálně připravena. Řešení ale musí být komplexní,“ dodává další člen výboru Jiří Mašek (ANO).

Léky do lékáren „na příděl“

Lékárníci namítají, že novela by mohla přístup pacientů k lékům naopak zkomplikovat. Lékárny by už totiž nemohly objednávat přípravky podle skutečné poptávky pacientů, ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější