Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (441. den): Ukrajinskou ofenzivou válka nejspíš neskončí a Západ by měl přemýšlet, co s tím

Ukrajinští vojáci vloni v květnu v zákopech při bojích proti ruským jednotkám poblíž města Čerkaske na východě Ukrajiny. Foto: Narciso Contreras, Anadolu Agency / ČTK
Ukrajinští vojáci vloni v květnu v zákopech při bojích proti ruským jednotkám poblíž města Čerkaske na východě Ukrajiny. Foto: Narciso Contreras, Anadolu Agency / ČTK
  • Zelenskyj tvrdí, že ofenziva ještě nezačala – a možná právě proto začne.
  • Analytici píšou, co bude největším problémem Ukrajinců při útoku.
  • Ofenziva nejspíš válku na Ukrajině neukončí, i kdyby se Kyjevu povedlo osvobodit rozsáhlá území.
  • V Rusku se šíří poraženecká nálada, což nemusí být nutně dobrá zpráva.
  • Na mapách se potvrdily dvě změny.
  • Číslo dne: O kolik klesly příjmy Ruska z prodeje ropy a zemního plynu.
  • Video dne: Ukrajinci ukazují sestřelený Kinžal a ruský voják se vzdává dronu.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za středu 10. května. Situace už může být na některých místech jiná.

Celý svět v těchto dnech čeká, kdy začne ukrajinská ofenziva. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nejnověji prohlásil, že jeho země stále potřebuje čas a další pomoc Západu, protože útok v současném stavu by sice byl úspěšný, ale stál by životy mnoha ukrajinských vojáků.

Jeho vyjádření je ovšem potřeba brát s rezervou. Jak napsal jeden britský novinář, jsou to přesně ta slova, která byste řekli, kdybyste chtěli protiofenzivu zahájit nyní.

Je však důležité si uvědomit, že ukrajinský útok – i kdyby byl úspěšný a Ukrajinci osvobodili rozsáhlá území – nemusí znamenat konec války.

V nedávném článku pro Foreign Affairs to připomínají dva američtí analytici, kteří patří k nejcitovanějším nejen v západních médiích, ale i v sérii Vývoj bojů. Rob Lee působí ve Výzkumném institutu pro zahraniční politiku a Michael Kofman vede ruská studia v think tanku CNA.

Oba mluví rusky, analyzovali stav ruské armády dávno před válkou a před několika týdny navštívili Bachmut.

Jak v článku napsali, Západ se musí připravit i na možnost, že se Ukrajině nepodaří osvobodit tak rozsáhlá území jako na podzim v případě útoku na Charkovskou a Chersonskou oblast.

Ačkoli má Ukrajina v současné době relativní dostatek západních zbraní, vybavení a zřejmě i munice, stejně jako odhodlání osvobodit zemi od agresora, je tu podle nich jedna věc, kterou bude muset překonat, aby byla úspěšná. Ukrajinské

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Vývoj bojů

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější