Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vláda zvýší zdanění firem a nemovitostí. Do důchodu se bude odcházet podle věku dožití

Tisková konference začala symbolicky „za pět minut dvanáct“. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Tisková konference začala symbolicky „za pět minut dvanáct“. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Vláda Petra Fialy na tiskové konferenci představila balíček opatření, která mají snížit schodek státního rozpočtu. Nejvíce k tomu mají podle premiéra přispět škrty ve výdajích státu. Zvýší se zdanění firem a nemovitostí. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka vysvětlil základní body důchodové reformy, upraví se například nastavení věku odchodu do důchodu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Premiér Petr Fiala (ODS) symbolicky pět minut před dvanáctou hodinou zahájil velkou tiskovou konferenci na Úřadu vlády a představil základní obrysy plánu, který koalice nazvala „Česko ve formě“.

Celý balík má podle Fialy vést k lepšímu hospodaření státu. Veřejné finance se v posledních letech dostaly do velkých strukturálních problémů, stát tak hospodaří se stamiliardovými deficity.

Kdyby vláda nereagovala, schodky by podle Fialy v příštích letech dále rostly. „Pokud bychom tato opatření neudělali, schodek by v příštím roce 2024 byl o 94 miliard vyšší, v roce 2025 dokonce 148 miliard,“ řekl premiér.

Kabinet na jedné straně přistoupil k úpravám zejména na výdajové straně rozpočtu. Podle tiskové zprávy ministerstva financí mají celkové úspory ve výdajích v rámci dvou let dosáhnout

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Konsolidační balíček

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější