Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Finiš souboje o záchranu státních financí. Co projde, a co spadne pod stůl?

Před kamerami deklaruje pětikoalice společný cíl šetřit, za kulisami ale probíhá tvrdé vyjednávání o tom kde. Foto: ČTK
Před kamerami deklaruje pětikoalice společný cíl šetřit, za kulisami ale probíhá tvrdé vyjednávání o tom kde. Foto: ČTK

Vláda Petra Fialy ve čtvrtek odhalí strategii boje proti rostoucím schodkům státního rozpočtu. Akce začne symbolicky v čase „za pět minut dvanáct“. Vládní strany na ní představí sérii opatření, která mají státu najít úspory i dodatečné příjmy. Vysvětlujeme, na kterých opatřeních se už koalice shodla a kde se kompromis bude hledat do poslední chvíle.

Úterní jednání o konsolidačním balíčku bylo podle předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy dlouhé. Trvalo zhruba do jedné hodiny v noci. Setkání ale zhodnotil jako příjemné, přátelské a hlavně efektivní. „Až budeme chtít oznámit výsledky, tak to oznámíme. Myslím, že jsme velmi blízko k finální dohodě,“ řekl pouze s tím, že detaily sdělovat nechce.

Hlavní otázkou nadále zůstává, jak velké úspory se nakonec vládě podaří „najít“. Snaží se snížit 200 miliard takzvaného strukturálního schodku, který je očištěný o vliv aktuální ekonomické situace.

K této výši přispělo několik faktorů především z doby pandemie následované ruskou agresí na Ukrajině. S náklady na covidovou pomoc, se zvyšováním penzí a rozšířením některých sociálních dávek rostly výdaje státu. Zároveň se se zrušením takzvané superhrubé mzdy výrazně snížily příjmy státu.

Podle zjištění Deníku N na úterním nočním sezení zástupci koalice rozebírali především

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Konsolidační balíček

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější