Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tykačovo impérium na výsluní. Žralok z devadesátek zažívá nečekaně tučné období a expanduje

Tykačův byznys je postaven především na „špinavé“ energii z uhlí. Koláž: Deník N
Tykačův byznys je postaven především na „špinavé“ energii z uhlí. Koláž: Deník N

Impérium Pavla Tykače raketově roste. Díky úspěšné sázce na uhlí, které většina podnikatelů odepisovala, zažívá skupina Sev.en nebývalý rozmach. A následovaly významné investice nejen v Česku, ale hlavně v zahraničí. Deník N proto detailně zmapoval spletitou strukturu firem patřících jednomu z nejbohatších podnikatelů v Česku, který v současné době usiluje také o ovládnutí největšího tuzemského mediálního domu.

Ještě před pár lety byl Pavel Tykač (58) v těsném sevření, tlak na útlum těžby byl každým rokem silnější a jeho sázka na uhlí se zdála velmi nejistá, pro někoho až sebevražedná.

Teď je ale všechno jinak, z uhlí se kvůli vypínání jaderných elektráren v Německu a především kvůli ruské agresi vůči Ukrajině stala cenná komodita, která nahrazuje chybějící dodávky energií z jiných zdrojů.

Tykačova skupina Sev.en nyní těží z toho, že dokáže s relativně nízkými náklady vyrobit elektřinu, kterou pak může draze prodávat. Během jediného roku se tak Tykačovo jmění zdvojnásobilo a loni se podle metodiky časopisu Forbes poprvé dostal mezi tisícovku nejbohatších lidí světa. Za uplynulých 12 měsíců pak vystoupal ještě výš –  na 261. místo.

Uvnitř článku naleznete unikátní vizualizaci vlastnických vazeb Pavla Tykače.

„Dobře věděl, že s uhlím už jde jen o jednotky let, přesto na ně vsadil. A teď na tom vydělal to, o čem si myslel, že získá zpátky až tak za čtyřicet let,“ shrnuje jeden ze zdrojů z Tykačova okolí podstatu úspěšné strategie. „Pavel má totiž jednu pro investory klíčovou vlastnost – umí být až

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zákulisí moci

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější