Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Veřejné slyšení ve věci hladových duchů. V Erpetu probíhá festival 4+4 dny v pohybu, pak přijde demolice

4+4 dny v pohybu. Foto: Martin Šandera
4+4 dny v pohybu. Foto: Martin Šandera

Od 11. do 21. května probíhá mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu. Osmadvacátý ročník festivalu proběhne podruhé ve smíchovském Erpet centru. O festivalu píše pro rubriku Za oponou jeho ředitelka Denisa Václavová.

Někdy se mi stává, že nemohu místa, ve kterých jsme uspořádali festival, dostat ze svých snů. Procházím prázdnými, opuštěnými budovami, jsou v nějakém apokalyptickém světě, kde už neplatí nic z toho, co dobře známe. Objekty zarůstají trávou, ze střech rostou stromy, v domech nacházím nepatrné známky života, archeologické stopy dřívější funkce a obsahu.

Ve svých snech se ztrácím v labyrintu chodeb a místností, kde profukuje vítr a kape voda. Narážím na podivné předměty, jež nemají žádný účel ani smysl, až později mi dochází, že zřejmě slouží k radosti a poznání. Zastavuji se a zkouším uhodnout, jak je mohu znovu použít.

Takové sny se mi zdají zřejmě proto, že je to už více než 28 let, kdy s festivalovým kolektivem každoročně hledáme prázdné domy, abychom v nich uspořádali festival 4+4 dny v pohybu. A pak se mi zdají ještě z jiných důvodů, ale o nich asi jindy…

Všechno je všech

Tento rok se vracíme do bývalého golfového centra Erpet Smíchov v Praze, ve své době největšího indoorového hřiště u nás, ve kterém 11. května otevíráme výstavní přehlídku současného umění.

Původní stavba SK Smíchov na břehu řeky vyrostla v roce 1980 jako házenkářská hala podle projektu architekta Zdeňka Staška. Chátrající sportoviště pak v roce 1994 zrekonstruoval nový nájemce, který jej proměnil na squashové hřiště a golfový trenažér.

Tenis zde dle dobových pramenů hrávali i tehdejší politici, šatní skříňky byly dokonce

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Architektura

Výtvarné umění

Za oponou

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější