Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ústavní soud bez Baxy? Proti Pavlovu kandidátovi brojí vlivný senátor, radí se s Benešovou či Nespalou

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Nominace ústavních soudců jsou nyní v Senátu tématem číslo jedna. Jak se ale ukazuje, ne všichni favorité prezidenta Petra Pavla mohou projít. Někteří senátoři brojí proti tomu, aby soud doplnil bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Jedním z nich je Tomáš Goláň, který se o problematice radí s exministryní spravedlnosti Marií Benešovou, místopředsedou Nejvyššího soudu Petrem Šukem, šéfem antimonopolního úřadu Petrem Mlsnou nebo dvorním advokátem exprezidenta Markem Nespalou.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když se Petr Pavel ujal prezidentského úřadu, měl před sebou jeden důležitý úkol: prosadit v Senátu své návrhy na ústavní soudce. Zatím horní komoře navrhl tři kandidáty – akademika Jana Wintra, soudkyni Danielu Zemanovou a bývalého předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu. Právě u něj existuje čím dál větší riziko, že jeho nominace může narazit.

Pomyslnou válku odstartovaly výroky Tomáše Goláně (senátorský klub ODS a TOP 09), který je zároveň v čele ústavně-právního výboru. Senátor dlouhodobě kritizuje především to, že postup Hradu není dostatečně transparentní a výběru kandidátů chybí pestrost.

Goláň ostatně nebyl jediný, kdo měl k výběru výhrady – šlo i o některé další členy ústavně-právního výboru, především pak jejího místopředsedu Jana Holáska (SEN 21 a Piráti). Napětí měla částečně vyřešit schůzka poradního panelu, Pavla a senátorů minulý týden na Hradě. To se ale nepovedlo.

Názor od místopředsedy Nejvyššího soudu

„Postup poradců kolem prezidenta nebyl standardní. Celé mi to přijde

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější