Ruský spojenec připravený zatknout Putina. Proč Jižní Afrika kolísá mezi Západem a Kremlem

Vladimire Vladimiroviči, na srpnové setkání skupiny BRICS do Johannesburgu raději nejezděte, nebo vás zatkneme, varovaly jihoafrické úřady ruského prezidenta Putina. Soulad Pretorie se zatykačem vydaným Mezinárodním trestním soudem svět překvapil, protože jihoafrická vláda je vnímána jako spojenec Kremlu. Zároveň ale neměla problém uspořádat u mysu Dobré naděje společné vojenské cvičení právě na výročí ruského vpádu na Ukrajinu.
Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Když byl letos v lednu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na pracovní cestě v jihoafrické metropoli, skládala mu jeho místní kolegyně Naledi Pandor poklony: „Jsem velice hrdá, že máme výborné diplomatické vztahy s vaší zemí, kterou považujeme za váženého partnera.“
Hospodářsky nejvýkonnější země celého kontinentu Jihoafrická republika je ruskou oporou v této části planety. Svoji důležitost má především při hlasováních v OSN při rezolucích odsuzujících kroky Moskvy při agresi vůči Ukrajině. Pretoria je sice výslovně nepodporuje, ale ani se proti nim nevyjadřuje a zachovává jako podstatná část světadílu neutralitu.

Například loni v říjnu, když se ve Valném shromáždění hlasovalo o odmítnutí referenda v násilně přičleněných ukrajinských územích k Rusku, ruce nezvedlo celkem 35 diplomatů zastupujících své země – devatenáct jich bylo z Afriky, včetně JAR.
Pandor dokonce na tiskové konferenci tvrdila, že kvůli