Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Znalec pavouků ze Žižkova objel v obytné tatrovce celý svět. Z Osvětimi vyvázl, jeho stopa končí ve Varšavě

Manželé Baumovi na cestě do Adelaide v Austrálii. Foto: Archiv Petra Bauma
Manželé Baumovi na cestě do Adelaide v Austrálii. Foto: Archiv Petra Bauma

Zoolog Jiří Baum nebyl povahou dobrodruh ani muž okázalých gest. Přesto je jeho málo známý příběh plný exotiky, vlastenectví a odvahy. Specialista na pavouky a ptáky podnikal za první republiky daleké výpravy, které vyvrcholily cestou kolem světa. Navzdory svému židovskému původu se s manželkou Růženou dokázal zapojit do domácího odboje. Jeho tragická smrt dodnes není zcela objasněná.

Jiří Baum pevně chytil volant a pomalu se rozjel. Nic jiného ostatně ani dělat nemohl. Opatrně sjížděl obávaným Madurským průsmykem v Západní Austrálii, před kterým jej se strachem v hlase varovalo těch pár řidičů, které v předchozích dnech potkali při jízdě pustou stepí. Pokud chtěli pokračovat v cestě na východ, zrádné kamenné schody museli zdolat. Trmácet se zpátky mnoho set kilometrů do Perthu nepřipadalo v úvahu.

„Blíží se k polednímu a vedro je téměř pekelné. Moje žena vystupuje z vozu, jde napřed a hledá nejsjízdnější místa,“ líčil Baum jeden z nejtěžších momentů životní cesty. Byť musel auto na krkolomně nahnutých lavicích občas naklánět do nemožných úhlů, nebezpečný sjezd nakonec zvládl. Spolehlivá šestikolová souputnice je nezradila, tak jako mnohokrát předtím ani potom.

Takových aut tehdy po světě nejezdilo mnoho: na podvozku Tatry 72 „seděl“ speciálně zhotovený obytňák s kuchyňkou, temnou komorou a veškerým vybavením pro přírodovědce v terénu. Když uprostřed liduprázdné divočiny zapadlo slunce a příroda ožila bezpočtem zvuků a šramotů, tatrovka se proměnila v útulný domov. Přestože ten skutečný čekal na její pasažéry tisíce kilometrů daleko na pražském Žižkově.

Mouchy v očích, uších i nose

Baum (narozený 20. září 1900) už v té době patřil mezi nejzkušenější československé cestovatele. Již na začátku dvacátých let se s kamarádem toulal Spojenými státy, později nádeničil v Brazílii. Náruživý fotograf, který si nákladné výpravy mohl dovolit díky rodinnému jmění, projel také jihovýchodní Asii a opakovaně se vracel do Afriky. Úctyhodná je zejména jízda z Káhiry do Kapského města napříč kontinentem, kterou se sochařem Františkem Vladimírem Foitem podnikli v roce 1931 v menší Tatře 12.

Cesta kolem světa, na kterou s manželkou vyrazili den před Štědrým dnem roku 1934 ze zamžené Prahy, ale vše překonala.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější