Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Radní pro dopravu Hřib: Musíme zdražit odtahy, botičky a změnit zákony. Řešit to má primátor, ne já

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Pražský náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib v rozhovoru vysvětluje, jak by hlavní město chtělo řešit problémy s parkováním. Deník N na základě sesbíraných dat nedávno upozornil na to, že hlavní město v současnosti neumí efektivně trestat lidi cíleně porušující pravidla. Podle Hřiba by byla řešením především reforma přestupkového práva. „Musíme pravidla nastavit tak, aby do správního řízení nepadali lidé, kteří se na to vykašlou,“ říká.

Na co se v rozhovoru ptáme:

  • Jak chce město řešit problémy s nedodržováním pravidel parkování.
  • Proč Hřib situaci neřešil už v době, kdy byl primátorem.
  • Zda nedodržování pravidel nemůže ohrozit plány na omezení tranzitu v centru.

V Deníku N jsme minulý týden popsali, jak v hlavním městě vznikl systém, který neumí efektivně trestat lidi cíleně porušující pravidla parkování. Vnímáte to jako velký problém dopravy v hlavním městě?

Dodržování a zpětně vymáhání sankce za porušení jakýchkoliv pravidel, včetně těch dopravních, paradoxně vůbec nespadá do gesce dopravy, ale do gesce bezpečnosti, kterou má v tuto chvíli na starosti primátor Bohuslav Svoboda.

To je první a zásadní věc, kterou je třeba říci. Hraje v tom velkou roli městská policie. A zastupitel pověřený řízením městské policie je Bohuslav Svoboda. Například odtahy v Praze dělá příspěvková organizace Správa služeb hlavního města Prahy a ta spadá do gesce bezpečnosti. Dříve ji měl pod sebou radní pro bezpečnost, což v tuto chvíli znamená primátor. Nástroje na řešení má radní pro bezpečnost – v tuto chvíli primátor.

Ptám se vás, protože oblast parkování spadá pod vás, a to minimálně politicky.

Já vám rozumím, ale není to tak. Nástroje jsou v gesci bezpečnosti, kterou má nyní primátor.

Vy jste byl poslední čtyři roky primátorem, ta oblast chvilku spadala i pod vás po konci Petra Hlubučka…

To bylo asi na tři měsíce, vlastně přes prázdniny a do konce září. Potom začalo povolební vyjednávání.

Měl jsem tu gesci na starost asi tři nebo čtyři měsíce. A byla to věc, které jsem se v tu dobu začal věnovat. A souhrn problému lze rozdělit do dvou zásadních oblastí. Vy jste je pojmenoval v článku…

Možná se můžeme dostat spíše k řešením.

Já mám naplánovanou schůzku s panem primátorem zhruba za 14 dní, kde budeme řešení hledat. Podle mě jsou dvě věci, které máme jako město udělat. Zaprvé je to otázka navýšení ceny za

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Doprava

Praha

Rozhovory

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější