Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vyúčtování prezidentské kampaně: Pavlovi chybělo do limitu 354 korun, finančnímu stropu se přiblížil i Babiš

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Lhůta pro odevzdání zprávy o financování prezidentské kampaně vypršela. Petru Pavlovi do padesátimilionového stropu chybělo 354 korun, na hranici limitu se se svými výdaji dostal také Andrej Babiš. Uchazeči, kteří pro kandidaturu sesbírali dostatek podpisů, utratili za kampaň dohromady 185 milionů korun.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Účetnictví za prezidentskou kampaň dosud nezveřejnilo třináct uchazečů o prezidentskou funkci. Žádný z nich se nicméně volby kvůli nesplnění podmínek nakonec nezúčastnil. Z finální osmičky – s odstoupivším Josefem Středulou devítky – zprávu o financování kampaně poskytli Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí všichni.

Pro první kolo měli kandidáti finanční limit čtyřicet milionů korun, na druhé, finální kolo to bylo deset milionů. Nejvíce ze všech zájemců o prezidentský úřad utrácel vítěz voleb.

Ze zveřejněné zprávy plyne, že za obě kola Petr Pavel utratil 49 999 646 korun – do vyčerpání limitu mu tak chybělo pouhých 354 korun.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Nejvyšší výdaje u Pavla tvořily náklady na mediální kampaň či propagace na Facebooku. Největším jednorázovým výdajem byly takzvané OOH plochy, tedy velké reklamní, například billboardové, za něž Pavel loni v říjnu zaplatil 2,5 milionu korun. V řádu milionů jsou také celkové výdaje na předvolební letáky a noviny.

Problémy se u vítěze prezidentských voleb vyskytly v souvislosti s jeho dárci. Kvůli netransparentním údajům o přispěvatelích na kampaň obdržel Pavel od dohledového úřadu před několika týdny šedesátitisícovou pokutu, jak informoval magazín Reportér. Jednalo se o dosud nejvyšší pokutu, jakou úřad udělil jednotlivému kandidátovi.

Krátká Babišova zpráva

K padesátimilionovému stropu se přiblížil také Pavlův soupeř z druhého kola prezidentské volby. Babiš podle zprávy vydal na předvolební agitaci 49,3 milionu korun.

Jeho zpráva z kampaně je z finální osmičky uchazečů o post nejvyššího ústavního činitele nejkratší. Zatímco například Pavel a Nerudová popsali svoje výdaje ve zprávě na 278, respektive 127 stranách (přičemž samotné volební účetnictví popisují na 383, respektive 169 stranách), Babišova zpráva vydala na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Petr Pavel

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější