Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co čeká automobilový průmysl a co to znamená pro Česko

Trend elektromobility čelí kritice, světový trend je ale nastaven jasně. foto: Tomáš Hrivňák, Denník N
Trend elektromobility čelí kritice, světový trend je ale nastaven jasně. foto: Tomáš Hrivňák, Denník N

Komentář Ivana Mikloše: V automobilovém průmyslu probíhá revoluce, která spočívá v rychlém a masovém přechodu od spalovacích motorů k elektrickým autům. Česko je po Slovensku globálně druhou zemí v počtu vyrobených aut na hlavu, tato revoluce se ho proto zásadně dotýká. I kvůli tomu je užitečné podívat se na to, co se děje, co lze očekávat a co to může znamenat pro místní ekonomiku.

Nejprve pár zajímavostí z historie. Poměrně známé je, že prvním autem se spalovacím motorem byl vynález Carla Benze z roku 1886. Méně známé ale je, že první elektrické auto bylo vynalezeno již mnohem dříve, a to v roce 1830 Skotem Robertem Andersonem. Ještě v roce 1900 jezdilo v USA dvakrát více elektrických aut než těch se spalovacími motory. Průlom nastal až po roce 1908, kdy Henry Ford spustil masovou výrobu modelu T, což znamenalo definitivní vítězství spalovacích motorů nad elektrickými.

Týdeník The Economist přinesl speciální přílohu o nových výzvách světového automobilového průmyslu pod příznačným názvem „Obtížný nový svět“.

Globální výzvy pro automobilový průmysl jsou opravdu bezprecedentní. Sektor se musí změnit. Problém je však ten, že ve výrobě automobilů se mění všechno najednou.

Hodně a poměrně vášnivě se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Automobily

Průmysl

Ekonomika, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější