Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Čekají nás další bitvy.“ Piráti v Liberci debatovali několik hodin, změny stanov neschválili

Na Celostátní fórum Pirátů dorazil i premiér Petr Fiala. Foto: Kateřina Frouzová, Deník N
Na Celostátní fórum Pirátů dorazil i premiér Petr Fiala. Foto: Kateřina Frouzová, Deník N

Piráti pod vedením předsedy Ivana Bartoše v sobotu na celostátním fóru v Liberci řešili další směřování strany. Během několika hodin diskutovali například to, zda jsou středová a liberální strana a jak bojovat s extremismem. Jedním ze stěžejních bodů měla být úprava stanov strany, členové se ale na žádné změně neshodli. Znovu se tím budou zabývat příští rok.

Piráti na Celostátním fóru v Liberci několik hodin řešili své vnitřní fungování. Prakticky žádnou významnou změnu, která by ovlivnila nebo například zprůhlednila fungování strany, ale neschválili. V debatách příliš nezazněla ani témata jako ceny energií, vysoká inflace, neshody spojované s reformou důchodů či dostupné bydlení.

O většině zmíněných bodů tak na severu Čech v sobotu dopoledne šířeji hovořil premiér Petr Fiala (ODS), který na akci vystoupil jako host. Odpoledne se k němu přidal ještě předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek.

Piráti na akci většinu energie věnovali přím kvůli stanovám a tomu, zda budou šéfy svých stranických odborů volit, nebo vybírat ve výběrovém řízení. Ani v jednom případě změnu neschválili.

Bydlení, bydlení, bydlení. A digitalizace

K tomu, jakým způsobem by chtěli Piráti řešit nové daně, reformu penzí, vládní úspory, deficit rozpočtu, inflaci, pomoc válkou zasažené Ukrajině a další témata, která nyní zaměstnávají poslance ve Sněmovně, se členové strany dostali až odpoledne, a to jen částečně.

Předseda strany Ivan Bartoš například ve svém prvním projevu hovořil o tom, co podniká v digitalizaci a pro zlepšení v oblasti nedostatkového dostupného bydlení. „Stavební zákon se nám nakonec podařilo dojednat se zástupci velkých měst. Hlasovaly pro něj všechny politické strany – i ANO a SPD – a příští týden o něm bude jednat Senát,“ řekl.

Bartoš také poukázal na to, že další díl svých pracovních sil věnuje digitalizaci. Právě tuto část jeho řeči ale rušil špatný internetový signál a jeho slova se tak místy ztrácela v nefunkčním digitálním éteru. V oblasti bydlení pak sliboval, že jeho resort zajistí prostřednictvím obcí pomoc lidem, kteří si nemohou vzít hypotéku.

„Bydlení, bydlení, bydlení. Naše zásadní priorita. A pak

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější