Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Protivládní aktivista Rajchl rozklížil odpůrce gigafactory u Plzně

Rajchl téma gigafactory zmiňuje i na demonstracích proti vládě. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Rajchl téma gigafactory zmiňuje i na demonstracích proti vládě. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Prvního května se měla na letišti v Líních u Plzně konat další akce proti výstavbě továrny na baterie automobilového koncernu Volkswagen. Protest se ale konat nebude, důvodem je rozkol v letecké komunitě. Části protestujících vadí zapojení protivládního aktivisty Jindřicha Rajchla.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Vedení ČsSL (…) protestní akci dne 1. 5. 2023 na LKLN ruší,“ stojí na webu Českého svazu letectví (ČsSL). Zkratka LKLN pak označuje letiště Líně, v jehož areálu by mohla vzniknout továrna na baterie pro elektromobily. O výstavbě tam uvažuje automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je i česká automobilka Škoda Auto.

Pokud by si německá skupina toto místo pro výstavbu nakonec skutečně vybrala, provoz letiště by musel skončit. Proti tomu protestují Český svaz letectví a především Evropská asociace pro rozvoj všeobecného letectví. Tu založili nájemci letiště – jedná se o letecké školy nebo spolky nadšenců.

Spolek vystupující pod anglickou zkratkou EAGA se zánik letiště snaží zvrátit od loňského roku, kdy se o plánu na výstavbu továrny na tomto místě začalo mluvit. Spolek v posledních měsících našel širokou podporu u veřejnosti. V únoru například zorganizoval happening, kterého se účastnily tisíce lidí. Zástupci spolku se obávají, že výstavba továrny bude například znamenat konec leteckých škol, které na letišti působí.

Loni se do snah o záchranu letiště zapojil i Český svaz letectví, který vede bývalý velitel stíhacího pluku v Žatci Václav Vašek. Právě on nyní spolu se svými kolegy protest naplánovaný na svátek práce zrušil.

„Lidé z EAGA navázali jednání na ministerské úrovni a rozhodli se, že vyslechnou pokyn z ministerské úrovně a nebudou pokračovat v protestních akcích,“ vysvětluje Vašek, proč se akce organizovaná jeho svazem nebude konat. Oba spolky zároveň ukončily spolupráci.

Vašek poukazuje na to, že ministerstvo průmyslu do debat o budoucnosti letiště zapojilo i nájemce letiště. Do této skupiny ale svaz letectví nepatří. Vašek nechtěl blíže vysvětlit své tvrzení o tom, že nájemce k upuštění od protestů přimělo ministerstvo.

Skutečný důvod? Rajchl

EAGA ale ukončení spolupráce se svazem letectví pro Deník N vysvětluje jinak. „Dobře zamýšlené aktivity ČsSL bohužel zdiskreditovala spolupráce s Jindřichem Rajchlem, který je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Podnikání

Průmysl

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější