Kýla za 68 tisíc. Rychlé operace se soukromým klinikám vyplácejí, velké nemocnice zůstávají stranou

Od začátku letošního roku jsou jednodenní operační výkony ještě výhodnější než dříve, pojišťovny totiž změnily způsob jejich proplácení. Na jednoduchou operativu se dnes přitom zaměřují hlavně soukromá zařízení. Velké fakultní nemocnice, jejichž provoz a dostupnost garantuje stát, tuto péči zatím nasmlouvanou nemají, ač o to už dlouhodobě usilují. Chirurgové upozorňují, že časem by na to mohli doplatit pacienti.
Ráno operace, přes poledne dospat, večer domů. V tomto režimu fungují v Česku dnes hlavně soukromá zařízení. Jejich nabídky využívají mladší a jinak zdraví lidé, u kterých se nepředpokládá žádná větší komplikace. Operace kýly, žlučníku, křečových žil nebo kloubů probíhá většinou laparoskopicky nebo jinými neinvazivními metodami, takže se hojí rychleji než při klasické otevřené operaci.
Letos pojišťovny začaly za výkony jednodenní chirurgie platit více než v minulých letech. Do úhradové vyhlášky se dostalo celkem 17 typů operací. Například za jednu ambulantní operaci tříselné kýly dostane zařízení od pojišťovny 51–68 tisíc korun, laparoskopické odstranění žlučníku vyjde na 53 tisíc korun, operace hemoroidů na více než 37 tisíc korun. Operují se bezproblémoví pacienti, protože u starších nebo chronicky nemocných hrozí riziko komplikací.
Provozovatelé jednodenní chirurgie si pochvalují, že za tyto výkony dostávají slušné platby. „Určitě je to letos lépe placené než dříve, ale stále budeme usilovat o další navýšení ohodnocení a o další rozšíření. Bude doplněno asi šest nových výkonů, dle nejčastější frekvence, po dohodě s odbornou společností. Máme připravené výkony pro ortopedii a gynekologii, jednáme s urologií,“ říká šéf Asociace poskytovatelů jednodenní chirurgie Dalibor Štambera.
Jednoduché žlučníky do soukromého, složité do státního
Podle šéfa této asociace by se jednodenní chirurgie měla soustředit převážně jen v soukromých zařízeních. Velké nemocnice by se podle něj měly