Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Globální oteplení, nebo hněv andských bohů? V Peru už roztála polovina vysokohorských ledovců

Hora Artesonraju v peruánském pohoří Cordillera Blanca. Foto: Matthias Kestel, Adobe Stock
Hora Artesonraju v peruánském pohoří Cordillera Blanca. Foto: Matthias Kestel, Adobe Stock

Jihoamerické tropické Peru už přišlo o polovinu svých ledovců. V důsledku jejich mizení může ztratit zásoby vody pro miliony lidí a zároveň se paradoxně zvyšuje riziko lokálních ničivých záplav.

Je to pohlednicová krajina. Nad blankytnou hladinou jezera Parón se tyčí šestitisícovka Artesonraju, jejíž vrchol pokrývá bílý ledovec. Momentka z Cordillera Blanca je tak krásná, že si ji do svého loga prý uzmula i známá hollywoodská společnost Paramount Pictures.

Jenže zatímco v kinech hora o svou bílou čepici nikdy nepřijde, v reálném světě se ledová pokrývka Artesonraju vlivem globálního oteplování roztéká a v rostoucí laguně pod sebou sbírá materiál na scénář katastrofického filmu.

Hřeben Cordillera Blanca (Bílé pohoří) v Andách patří k největším přírodním tahákům Peru. Na malém území o délce 180 a šířce 21 kilometrů se vyskytuje hned 33 vrcholů, které přesahují 5500 metrů nadmořské výšky.

Nachází se zde pestrá nabídka treků, ale na některé vyhlídky, jako tu u Parónu, se dá dojet pohodlně autobusem.

Nejznámější a také nejvyšší horou je Huascarán, u nějž při silném zemětřesení v květnu 1970, které zahubilo na 70 tisíc Peruánců, v důsledku gigantického sesuvu zahynuli rovněž všichni členové čtrnáctičlenné výpravy československých alpinistů.

Na první pohled to u Parónu vypadá jako idyla. Turisté na břehu předvádějí krkolomné pózy při pořizování selfie a půjčují si loďky k projížďce na laguně. Jenomže její hladina

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Klimatická krize

Latinská Amerika

Příroda

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější