Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Poslankyně ANO chce zakázat náhradní mateřství. „Autora návrhu neznám, Aliance pro rodinu to není,“ tvrdí

Ilustrační foto: Peter Oslanec, Unsplash
Ilustrační foto: Peter Oslanec, Unsplash

Poslankyně Zuzana Ožanová a Helena Válková (obě ANO) navrhují zákaz náhradního mateřství. Důvodem je podle nich především snaha začít řešit právní nejasnost tohoto pojmu a zamezit „obchodování s dětmi“. Téma se objevuje krátce po spuštění kampaně Aliance pro rodinu. Ožanová však odmítá, že by návrh s touto organizací řešila.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Poslankyně navrhují vyškrtnout z občanského zákoníku zmínku o náhradním mateřství a kriminalizovat jeho objednatele. Podle jejich návrhu by lidem, kteří si objednají takzvané surogátní mateřství, hrozilo až desetileté vězení.

„Podle českých i zahraničních zkušeností je náhradní mateřství výnosným obchodem na mezinárodní úrovni s těly žen a jimi porozenými dětmi,“ napsaly předkladatelky v důvodové zprávě.

„Děti nemají být předmětem obchodu. S dětmi ani s ženami se neobchoduje. To je ta nosná myšlenka návrhu zákona. Protože i samotný pronájem dělohy je obchodování s lidským tělem té osoby,“ řekla Deníku N hlavní předkladatelka Ožanová.

Situací se podle svých slov začala zabývat, protože jí vadilo, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Praha

Sněmovna

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější