Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Penicilinu i dalších léků je v Česku stále málo. Jak je sehnat legálně v cizině?

Ilustrační foto: ČTK
Ilustrační foto: ČTK

V lékárnách je nadále nedostatek řady důležitých léků. Kromě penicilinu jde o oční kapky, špatně se shánějí i některá antibiotika na léčbu boreliózy. Někteří pacienti volí nákup léků v zahraničí. Jak je legálně obstarat a co je potřeba si zajistit?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Osmiletá Petra z Prahy byla tento rok doma s angínou už třikrát. Když v únoru onemocněla poprvé, lékař jí předepsal penicilin, který je na léčbu bakteriálního typu angíny nejvhodnější. Jenže i když rodiče obvolali několik lékáren, penicilin nebyl nikde k sehnání.

„Dcerka místo toho začala užívat jiná antibiotika, která ale evidentně nezabrala tak dobře. Angína se jí pak vrátila ještě dvakrát,“ popisuje Petřina matka.

„Bohužel jde o běžný problém. Stále voláme lékařům, že předepsaný penicilin nemůžeme vydat, protože není, a hledáme jinou variantu,“ upozorňuje lékárník Filip Škarda ze středočeských Votic.

To, že výpadky penicilinu komplikují léčbu angíny, potvrzuje také Jana Veselá, vedoucí lékárny U Krále Jiřího v pražské Uhříněvsi.

„Protože vypadla antibiotika první volby na angínu, volí se ta, která až tolik nezabírají. Jsou pacienti, kteří se k nám s angínami vracejí opakovaně a mají třeba už třetí antibiotika za sebou,“ řekla lékárnice České televizi.

Problém přitom přetrvává i nyní na jaře. „Sirupové formy klasických penicilinů pro děti nejsou stále k dispozici a některé druhy antibiotik jsou nadále ve výpadku. Například Amoksiklav v sirupové ani tabletové formě není vůbec. V tuto chvíli si nemůžu objednat ani od jednoho výrobce ani antibiotika Panlac nebo Medoclav,“ zmiňuje Škarda.

Na problémy záměny nedostatkového penicilinu s jinými antibiotiky upozorňuje také pediatr Daniel Dražan.

„Lékem první volby na angínu je penicilin. Je to úzkospektré antibiotikum zaměřené právě na tento typ bakterií. Určitou náhradou ještě může být

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější