Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Vyrostli jsme.“ Pavel na návštěvě Bruselu vyzval k aktivnější roli Česka v Unii

Prezident Petr Pavel a předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola na lavičce Václava Havla v Bruselu. Foto: ČTK
Prezident Petr Pavel a předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola na lavičce Václava Havla v Bruselu. Foto: ČTK

Prezident Petr Pavel absolvoval třídenní návštěvu Bruselu, kde se setkal nejen se špičkami EU, ale i NATO. Během svých setkání mluvil například o tom, že by se z Česka měl na unijní úrovni stát mnohem aktivnější hráč. „Máme co říct, máme co nabídnout a jsme velice často vyslyšeni,“ řekl s odkazem na nedávné české předsednictví Radě EU. Za národní zájem označil to, aby se do evropských institucí dostalo více Čechů.

Krátce po inauguraci zveřejnil prezident svůj plán pro prvních sto dní ve funkci. Jedním z bodů, které se zavázal splnit, bylo setkání se špičkami Evropské unie a NATO coby klíčovými partnery v zahraničí. Tuto položku na svém seznamu si Petr Pavel může odškrtnout.

Od středy do pátku absolvoval během své návštěvy Bruselu řadu jednání s nejvyššími zástupci jednotlivých institucí. Tedy s výjimkou předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen, která páteční schůzku s českou hlavou státu z rodinných důvodů zrušila.

„Měli jsme telefonát, kde vyjádřila lítost, že jsme se nemohli sejít. Navrhla setkání v Praze, které chystáme na 2. května,“ řekl novinářům prezident Pavel. Předsedkyně Komise tak po loňském summitu na Pražském hradě zavítá opět do České republiky.

Velký návrat

Pavel se do Bruselu vydal velmi záhy po svém nástupu do funkce, a jak opakovaně během své návštěvy připomínal, rozhodně nepřijel do neznámého prostředí.

„V Bruselu jsem strávil více než deset let svého profesionálního života, opravdu mi přirostl k srdci,“ řekl během setkání s krajany v Pražském domě.

Jeho osobní zkušenost s fungováním tamních institucí i obecně více proevropštější pohled, o kterém mluvil již ve volební kampani, jej značně odlišuje od jeho dvou předchůdců. „Dává mi to možnost posoudit, jak

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Petr Pavel

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější