Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak se změní milosti za prezidenta Pavla? Poradce Kysela popsal čtyři varianty

„Jde o to, ke které možnosti se prezident přikloní po dohodě s ministrem spravedlnosti,“ říká Pavlův poradce Jan Kysela.
„Jde o to, ke které možnosti se prezident přikloní po dohodě s ministrem spravedlnosti,“ říká Pavlův poradce Jan Kysela.

Prezident Petr Pavel bude na chystané schůzce s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem hovořit i tom, jakým způsobem bude přistupovat k udělování milostí. Ve hře jsou podle prezidentova poradce Jana Kysely čtyři varianty postupu. Prezident se bude také rozhodovat podle vznikající právní analýzy.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Ještě nejsem ve funkci a žádostí o milost už jsem dostal asi dvacet,“ prohlásil prezident Petr Pavel začátkem března těsně před svou inaugurací v podcastu Kecy a politika.

Ve stejném rozhovoru dodal, že milosti sice považuje za určitý pozůstatek monarchií, ale pokud se nezneužívají, mohou být užitečným nástrojem. „Když mluvím o zneužívání, tím mám na mysli především politicky motivované milosti, jako to bylo třeba v případě Miloše Baláka. Tam je to spíš trestuhodné než chvályhodné,“ sdělil v té době nastupující prezident, přičemž zmínil kontroverzní milost svého předchůdce Miloše Zemana pro šéfa lánské lesní správy.

Podle Evy Hromádkové z prezidentova komunikačního týmu Pavel zatím

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Justice

Petr Pavel

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější