Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kolik povolit rostlin a kolik gramů? Německo chystá částečnou legalizaci marihuany

Žena si balí marihuanový joint. Foto: Thicha, Adobe Stock
Žena si balí marihuanový joint. Foto: Thicha, Adobe Stock

Obyvatelé sousedního Německa si brzy budou moci doma pěstovat konopí nebo si dojít pro marihuanu do speciálních klubů. Německo, nejlidnatější země Evropské unie, nakročilo k částečné legalizaci marihuany. Do konce roku chce tamní vláda vedená kancléřem Olafem Scholzem (SPD) dotáhnout do konce nový návrh zákona, který uvolňuje pravidla pro rekreační využití „trávy“.

„Předchozí politika (založená na kriminalizaci marihuany, pozn. red.) neuspěla,“ prohlásil ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (SPD), který nedávno na tiskové konferenci představil vládní plány. „Nyní se musíme vydat jinou cestou,“ dodal k tomu.

Politik, který se nedávno nechal vyfotit v ruce s konopným lízátkem, otočil. Dříve se dlouhou dobu stavěl proti částečné legalizaci.

Dnes tvrdí, že kroky německé vlády přinesou „více bezpečnosti“, protože spotřebitele ochrání před možnými toxickými látkami a před „nečistotami“, které může obsahovat konopí nebo výrobky z něj. „Chceme bojovat proti černému trhu a proti drogové kriminalitě,“ řekl. Chce vypracovat model, který by v budoucnu mohly převzít další evropské země.

Na tom, že Německo musí změnit svou politiku k marihuaně, panuje v tamní koaliční vládě vzácná shoda. Podobně jako Lauterbach mluví i 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Návykové látky

Německo

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější