Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Petrkov 13. Objevte dům poezie, obrazů, intelektuálních přátelství a velké lásky dvou básníků

Vernisáž výstavy Zažijte Petrkov ve Francouzském institutu. Foto: Eva Kořínková
Vernisáž výstavy Zažijte Petrkov ve Francouzském institutu. Foto: Eva Kořínková

Francouzská básnířka Suzanne Renaud se do Petrkova, usedlosti ve stejnojmenné vesnici pár kilometrů od Havlíčkova Brodu, poprvé podívala v roce 1926, krátce po svatbě s jejím majitelem, českým básníkem, překladatelem a grafikem Bohuslavem Reynkem. Dům, který byl pro ni zpočátku zklamáním, se postupně stal milovaným útočištěm, ale později také nuceným exilem.

Petrkov je dům s velkým příběhem, jehož dějiny odráží historii česko-francouzské umělecké rodiny Reynkových během většiny 20. století. Tuto historii mohou dnes návštěvníci objevovat nejen přímo v Petrkově, ale také na nově otevřené výstavě Zažijte Petrkov v Galerii 35 ve Francouzském institutu v Praze.

Výstava vznikla k příležitosti 100. výročí setkání Suzanne Renaud a Bohuslava Reynka. Kromě dobových fotografií a životního příběhu obou umělců přináší příběh jejich domova na Vysočině.

Na černobílých fotografiích Roberta Tichého je zachycena současná podoba Petrkova, návštěvník si ale jejich prostřednictvím dokáže představit atmosféru života, který se v domě a přilehlé zahradě odehrával hlavně ve 20. a 30. letech 20. století. Výstava je ve Francouzském institutu otevřena do 13. května 2023.

„Zde tvůj život…“

Suzanne Renaud se narodila v roce 1889 v Lyonu a většinu dospívání prožila v Grenoblu, kde také jako první žena vystudovala tamní univerzitu. Její první básnická sbírka Ta vie est là… (česky Zde tvůj život…) vyšla ve francouzštině v roce 1922.

A právě tato sbírka se dostala až k českému překladateli a básníkovi Bohuslavu Reynkovi, který Suzanne kontaktoval kvůli autorizaci překladu do češtiny a následně ji v Grenoblu na podzim 1923 poprvé navštívil. Setkání podnítilo začátek přátelství, které oba umělci udržovali především skrze obsáhlé dopisy.

Bohuslav Reynek a Suzanne Renaud se vzali v roce 1926 a vzápětí odjeli do Československa. Suzanne tak poprvé viděla svůj nový domov v Petrkově na Vysočině. Dům, který znala z vyprávění a popisů Bohuslava Reynka, ji nejprve zklamal; čekala spíše

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Muzea a výstavy

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější