Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Léky nejsou luxus.“ Jejich vyšší zdanění by zhoršilo přístup k moderní léčbě, varují odborníci

Ilustrační snímek: Profimedia
Ilustrační snímek: Profimedia

Ministerstvo financí zvažuje vyšší DPH na některé zboží, zdražit by mohly i léky. Změna by přitom podle odborníků dopadla především na pacienty s vážnými nemocemi, například v onkologii, revmatologii nebo hematologii, kteří užívají drahá léčiva v nemocničních centrech.

Ministerstvo financí uvažuje o zrušení nejnižší, desetiprocentní sazby DPH. Nyní do této skupiny patří například voda z vodovodu, stravování a ubytování, kojenecká výživa nebo léky. Nově by pro tyto komodity platila 14procentní DPH.

V lékárnách by tak lidé zaplatili více peněz za volně prodejné léky – tedy například za běžné kapky na kašel či léky na bolest hlavy a horečku. Připlatit z vlastní peněženky by si ale museli i za léky, které sice jsou na recept, ale pojišťovna je nehradí – třeba za antikoncepci.

U hrazených léků by vyšší DPH plně dopadla na zdravotní pojišťovny. Podle odhadu výrobců léků by taková změna vyšla pojišťovny zhruba na 2,5 miliardy korun.

Horší dostupnost léků

„To je minimální odhad. Ve skutečnosti se bude finanční zátěž pojišťoven výrazně zvyšovat. Náklady budou narůstat s tím, jak se celkově vyvíjejí ceny léků,“ říká farmakoekonom Tomáš Doležal.

Nejvíce podle něj pocítí

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější