Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Matky všech mafiánských rodin, spojte se!

Kniha Dobré matky se stala předlohou seriálu Good Mothers, který aktuálně uvádí Disney+. Foto: Disney+
Kniha Dobré matky se stala předlohou seriálu Good Mothers, který aktuálně uvádí Disney+. Foto: Disney+

Málokdo by věřil, že Achillovou patou nejmocnější zločinecké organizace na světě budou ženy. Kniha Alexe Perryho s názvem Dobré matky, jejíž seriálová adaptace v dubnu odstartovala na Disney+, přináší skutečný příběh o tom, jak ženská emancipace pomohla dostat před soud desítky italských mafiánů.

Když se řekne literatura o italské mafii, každému se nejspíš jako první vybaví Roberto Saviano. Jeho kniha Gomora z roku 2006 vskutku podstatně ovlivnila nejen život samotného autora, který je od té doby nucen žít pod policejní ochranou, ale i moderní obraz zločinecké organizace jihoevropského střihu. Ale stejně jako jím popisovaná camorra není jedinou mafií působící v Itálii, není ani Saviano jediným autorem, který dokáže zasvěceně a poutavě vyprávět o krvavých zločinech italských bossů a jejich přisluhovačů.

Jedním z jeho důstojných pokračovatelů se stal v Anglii žijící novinář a autor literatury faktu Alex Perry (* 1970), jehož kniha Dobré matky z roku 2018 získala nominaci na Cenu Edgar pro nejlepší kriminální non-fiction a nedávno se dočkala českého vydání v překladu Jany Hlávkové (a už se chystá i audiokniha).

V nakladatelství Slovart na její přípravu dohlížely redaktorka Sára Vybíralová (jinak též překladatelka a spisovatelka) a editorka Marie Iljašenko (taktéž překladatelka a básnířka) a na pečlivě vypraveném svazku, kde nechybí ani bohatý poznámkový aparát, fotografická příloha či rejstřík, je to rozhodně znát.

Cizinec s citem pro věc

Jak Alex Perry v závěru knihy sám podotýká, leckdo by mohl namítnout, že autora publikace pojednávající o italské mafii a roli žen při potírání jejích aktivit limituje už prostý fakt, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Seriály

Televize

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější