Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Případ zadluženého Hlouška jako varování. Jakou ochranu mají čeští sportovci před finančním debaklem?

Fotbalista Adam Hloušek v dresu FC Trinity Zlín. Foto: Pavel Paprskář, ČTK
Fotbalista Adam Hloušek v dresu FC Trinity Zlín. Foto: Pavel Paprskář, ČTK

Jak je možné, že se profesionální sportovec s platem často násobně přesahujícím běžné příjmy dostane do finančních nesnází? Deník N v návaznosti na případ zadluženého Adama Hlouška oslovil české prvoligové kluby a sportovní instituce, aby popsal, jakou podporu v oblasti finanční gramotnosti mají fotbalisté k dispozici. Pohledávky vůči fotbalistovi podala třicítka věřitelů.

Koncem února se nejen ve sportovních médiích objevila zpráva o zadluženém fotbalistovi Adamu Hlouškovi. Bývalý český reprezentant a naposledy hráč Zlína na sebe podal návrh na oddlužení, jelikož podle insolvenčního rejstříku dlužil zhruba 27 milionů korun.

Čtyřiatřicetiletý Hloušek byl v roce 2009 vyhlášen talentem roku a Slavia ho posléze koupila z Jablonce za 25 milionů. Svými výkony si vysloužil i angažmá v Polsku či Německu. Navzdory tomu se však dostal do finančních potíží kvůli nesplaceným půjčkám.

Poslední zápas za Zlín odehrál v polovině loňského září, od té doby chyběl mimo jiné i kvůli zraněním, jež jeho kariéru výrazně přibrzdila. Po Novém roce nezasáhl ani do jednoho utkání a příliš empaticky o jeho absenci poté nehovořil ani jeho šéf, zlínský trenér Pavel Vrba, který dříve mimo jiné vedl národní tým.

„Já ani nevím, kde je Hloušek. Jestli na marodce, nebo v Brazílii na pláži. Viděl jsem ho na začátku a pak se ztratil. Od té doby ho někdo hledá a já to nejsem. Touto cestou ho pozdravuju,“ řekl Vrba koncem února.

Začátkem března Hloušek deníku Sport řekl, že není gaunerem na útěku, který by se před někým schovával. „Ten výrok věc zhoršil. Že jsem v Brazílii, že mě někdo hledá. Všichni si udělali nějaký obrázek, ale skutečnost je jiná. Mě nikdo nehledá, v Brazílii nejsem, normálně funguju,“ prohlásil.

Kvůli zranění a následné zdravotní nezpůsobilosti zlínský klub Hlouškovi „výrazně upravil“ jeho plat. Mluvčí klubu Zuzana Molková Deníku N sdělila, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Exekuce

Fotbal

Osobní finance

Česko, Ekonomika, Sport

V tomto okamžiku nejčtenější