Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Penzijní spoření čekají změny. Spočítali jsme kolik ukládat, aby se vám nesnížil příspěvek od státu

Foto: ČTK
Foto: ČTK

Stát chce více motivovat k úsporám na důchod. Chystá proto změny v daňové podpoře i státních příspěvcích u důchodového spoření. Ve středu je schválila vláda, ještě musí projít Parlamentem. Maximální státní příspěvek se má zvýšit, obecně ale bude nutné posílat více peněz než dosud. Kdo tedy dostane podle nových pravidel více a kdo méně?

U spoření ve třetím pilíři důchodového systému se chystají změny. Zvýšit se má minimální hranice měsíčního vkladu, od které stát střadateli vyplatí státní příspěvek. Pro většinu lidí bude v případě schválení platit, že pro zachování stávající úrovně státní podpory budou muset své měsíční platby navýšit.

Na druhou stranu se ale zvýší i maximum toho, co budete moci na příspěvcích získat. Vyplývá to z návrhu ministerstva financí, který prošel připomínkovým řízením a ve středu ho schválila vláda.

Změny u státních příspěvků

Státní příspěvek u penzijního připojištění ve starých transformovaných fondech a u doplňkového penzijního spoření v novějších účastnických fondech se přiznává podle výše měsíční úložky. Pro přiznání příspěvku je minimální částkou vkladu tři sta korun. Ve výši od 300 do 999 korun je státní příspěvek 90 korun plus pětina z částky přesahující 300 korun. Od měsíčního vkladu nad tisíc korun je měsíční výše státního příspěvku 230 korun.

Ministerstvo financí navrhuje, aby od roku 2024 byl státní příspěvek přiznáván až od

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Osobní finance

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější