Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Unesli ji, objevila se u soudu. Ruští okupanti uvěznili nepohodlnou zdravotní sestru

Novinářka Irina Danilovič je ve vězení a její zdravotní stav se rychle zhoršuje. Nechtěla se smířit s okupací Krymu. Foto: Krymskyj proces
Novinářka Irina Danilovič je ve vězení a její zdravotní stav se rychle zhoršuje. Nechtěla se smířit s okupací Krymu. Foto: Krymskyj proces

Každé otočení hlavou jí působí nesnesitelné bolesti. Když k ní do vězení 6. dubna konečně pustili oba rodiče, seděla vzpřímeně, usmívala se a snažila se nehýbat. Irina Danilovič je zdravotní sestra obviněná z toho, že měla v pouzdru na brýle schovanou výbušninu a jehly. Ruský soud na okupovaném ukrajinském Krymu ji za to poslal na sedm let do vězení.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Začalo to vloni na jaře, 29. dubna šla Irina po ulici z noční směny. Bylo šest hodin ráno. Čtyři muži v civilu, s obličeji zakrytými kuklami, k ní přistoupili a zabránili jí pokračovat v cestě. Pak ji násilím zatáhli do auta. Bránila se, ale přesila v počtu i kalibru byla zřejmá.

Když ten den nedorazila z práce domů, otec jí zavolal. Telefon ale měla vypnutý. Cosi ho znepokojovalo. Irina si telefon nevypínala. Když někam šla, rodičům to vždy dala vědět.

Ve stejný den se v domě rodiny Danilovičových objevila nečekaná návštěva – agenti FSB. Prý domovní prohlídka. O tom, kde je Irina, ale údajně nic nevěděli. Zato věděli, co podle nich provedla a proč se teď ryjí v jejich soukromých věcech.

„Předávala tajné informace nepříteli,“ sdělil jeden z mužů otci, aniž by se představil nebo ukázal služební průkaz. Pak sbalili veškerou elektroniku, počítač, telefony rodičů i spoustu knih. Včetně těch od Václava Havla.

Jakmile se za nimi zabouchly dveře, paní Danilovič se zhroutila. Má vážně nemocné srdce. V domě nezbyl

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější