Deník N

„Muslimové se radovali, to nám vadí nejvíc.“ Mluvili jsme s diskutéry, podle kterých požár Notre-Dame nebyl náhoda

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži. Foto: Reuters
Požár katedrály Notre-Dame v Paříži. Foto: Reuters

Zatímco čtyři stovky francouzských hasičů bojovaly o záchranu pařížské katedrály Notre-Dame, české sociální sítě už měly jasno. Přinejmenším ta jejich část, v níž rezonují obavy o bezpečí, strach z migrace či nenávist k muslimům.

Stejně jako ve světě i v Česku se šířily snímky rozesmátých mladíků snědé pleti před katedrálou, upozornění na „podivného člověka“ pohybujícího se po ochozu hořícího svatostánku nebo odkaz na video s pršícími lajky a smajlíky u příspěvku s požárem katedrály. S jasným vyzněním: muslimové se radují, je týden před Velikonocemi, útoky na kostely ve Francii byly už dříve, není to náhoda.

Zda se radovalo vyšší procento francouzských muslimů, než jaký podíl Čechů na sociálních sítích projevoval uspokojení nad postřílením 50 věřících v novozélandských mešitách, se patrně spočítat nepodaří.

Deník N oslovil několik lidí, kteří diskutovali pod příspěvky českého protimuslimského radikála Martina Konvičky a sdíleli pohled, že požár katedrály není náhoda. Některým se nechtělo své komentáře rozvést, jiní naopak vysvětlili, co je k jejich uvažování dovedlo. Ne vždy měli tak jednoznačný odsudek, jak se z jejich příspěvku mohlo zdát.

Jeden z diskutujících, Marek Ch., se například pod Konvičkovým dotazem, zda už se vyjádřili francouzský prezident Macron nebo papež, ptal, jestli s sebou (bez uvedení podmětu) „vzal špekáčky nebo halal jídlo“. Pro Deník N popřel, že by tím myslel muslimského útočníka, narážka na špekáčky byla podle něj parafrází na vtip. V tom podstatném se s Konvičkou rozchází. „Osobně se domnívám, že se tentokrát Martin mýlí, protože

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější