Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Hoaxy kolem Notre-Dame, Babiš je blíž soudu a nomád Zahradil

Koláž titulních stran Deníku N.
Koláž titulních stran Deníku N.

Dnem, kdy policie navrhla obžalovat premiéra této země, sociálními sítěmi sviští nesmysly o pařížském požáru a včelka Mája stanula před soudem, provází Jan Jiřička.

Z naší produkce

Boj o čtvrtou bruselskou pětiletku. Nenápadně se přibližují volby do Evropského parlamentu – k urnám půjdeme za pět týdnů. Lídr kandidátky ODS Jan Zahradil usiluje o dalších pět let „nomádské existence“, jak nazývá svůj kočovný život. Europoslanec v rozhovoru Barbory Janákové odmítá, že by byl euroskeptikem, a kritizuje svého dlouholetého souputníka Václava Klause staršího i šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, kterého by pan Zahradil rád nahradil.

„Organizovaný komplot.“ Popsali jsme i procesní posun v kauze Čapí hnízdo. Policie navrhla obžalovat obviněné včetně premiéra Andreje Babiše. Vyjádření ministerského předsedy se v čase příliš nemění, tentokrát zvolil slova o „organizovaném komplotu“. Nyní je na řadě státní zástupce.

Je to pravda, napsali. Dezinformátoři a šiřitele hoaxů se po požáru Notre-Dame slétli jak mouchy k lejnu. Byť vyšetřovatelé ani náznakem nezmínili, že by na vině mohlo být něco jiného než nešťastná náhoda, začali konspirátoři ládovat sociální sítě pseudozprávami, že oheň zažehli muslimští teroristé nebo že před jeho vypuknutím stál na sakrální památce záhadný muž. Kolega Jan Tvrdoň ve svém textu upozorňuje, že v této souvislosti pochybil i server YouTube.

Padlé symboly. Oheň v centru Paříže nepozřel jen část slavné katedrály a některé mimořádně cenné artefakty. V troskách je i nezměrná symbolická hodnota chrámu Matky Boží. Petr Koubský a Kirill Ščeblykin se pohroužili do pradávné i nepříliš vzdálené historie a připomínají neblahý osud i dalších ikonických staveb.

Paříž přišla o kus duše. Ničivým požárem se zabývá i bývalý velvyslanec v Paříži Petr Janyška. Zdůrazňuje význam proslulé katedrály pro Francii i houževnatost jejích obyvatel. „Notre-Dame v myslích lidí představovala něco naprosto pevného, neměnného. Byla součástí siluety města, důvěrným prvkem jeho tkáně, denně ji vídaly statisíce lidí na svých cestách a pochůzkách po velkoměstě. I pro mě samého

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější