Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Spěšně přijatý zákon, skrytá mobilizace a uzavření hranic. Padlé Rusy nahradí muži, kteří nemohou utéct

Ukrajinský vojenský pyrotechnik poblíž těl ruských vojáků ve vesnici nedaleko Charkova, kterou v roce 2022 opětovně dobyla ukrajinská armáda. Foto: ČTK/AP
Ukrajinský vojenský pyrotechnik poblíž těl ruských vojáků ve vesnici nedaleko Charkova, kterou v roce 2022 opětovně dobyla ukrajinská armáda. Foto: ČTK/AP

I ruští muži, kteří žijí na vesnici bez internetu a nevědí, co je to datová schránka, do ní nyní mohou dostat „povolávák“. Pak už armádě neuniknou. Ani do Mongolska, ani do Gruzie. Nedostanou hypotéku a jejich práva například při podnikání budou omezena.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Natalijin bratr si odpykával trest v trestanecké kolonii ve Stavropolském kraji. Provinil se tím, že v opilosti zaútočil na policistu. Vloni na podzim mu do svobody chyběly tři roky a kousek. Tehdy nápravné zařízení navštívil Jevgenij Prigožin, verbíř a majitel soukromé armády Vagnerova skupina v jednom. I Natalijin bratr se nechal přesvědčit k nástupu do jejích řad výměnou za výhody, jako je odpuštění trestu. 6. ledna padl v bojích o Bachmut.

Ruský investigativní web Važnyje istorii popisuje, jak se s ním jeho sestra marně pokoušela spojit – v tu dobu už byl mrtvý. Ona to tušila, ale nevěděla to jistě. Nikdo jí nic neoznámil. Až penzijní fond, který „v souvislosti se smrtí zastavil jeho pojištění“.

Natalija se stala členkou několika skupin na sociálních sítích, které sdružují hlavně příbuzné nezvěstných ruských vojáků a mají jediný cíl: najít je. Ať už živé, nebo mrtvé. Shromažďují hlavně videa z bojů, ze zajetí i z pohřbů.

Později už Natalija věděla, že bratr zahynul, a hledala, kde je pohřben. Zjistila však, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější