Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Hlavně nedělejte ortopedii, to je obor pro chlapy.“ Část lékařek si stěžuje na diskriminaci

Ilustrační foto: Fotolia
Ilustrační foto: Fotolia

Část lékařek si stěžuje na předsudky, stereotypy a diskriminaci. Vadí jim například dotazy nadřízených, zda a kdy plánují děti. Upozorňují, že některé obory jsou jim téměř zapovězené nebo že jejich návrhy často nejsou brány vážně. Podle České lékařské komory se situace zlepšuje a větším problémem je úbytek mužů ve zdravotnictví.

Monika Švorcová je jednou z pěti žen v Česku, které mají atestaci z hrudní chirurgie. Pracuje ve Fakultní nemocnici Motol a velmi si podmínky v zaměstnání chválí. Její cesta k vysněné práci ale nebyla snadná.

Po škole nastoupila na praxi do nemocnice v Boskovicích, protože při rozhovorech se spolužáky zjistila, že v menších zařízeních se dostane rychleji k operacím.

Po získání atestace se chtěla profesně posunout. „Když jsem se rozhodla z malé nemocnice odejít, prošla jsem čtrnácti konkurzy. Jedním z nich byla i III. chirurgická klinika FN Motol, ale tam v té době neměli volný úvazek,“ popisuje Švorcová.

Do zmíněné fakultní nemocnice ji nakonec vzali. Předmětem pohovoru byl zejména zájem o obor, vědu a výuku mediků. „Ve většině ostatních nemocnic to velmi často sklouzlo do roviny, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější