Rusko přijde kvůli válce o biliony dolarů, odhaduje přední expert na globalizaci a nerovnost Milanović

Když se Sovětský svaz před sto lety začal industrializovat, výrazně mu v tom pomohly západní technologie a inženýři ze Spojených států a Evropy. Rozpoutáním agresivní války proti Ukrajině se ale Rusko odřízlo od Západu, a bude tudíž muset přejít na mnohem starší výrobní technologie. Podle ekonoma a autora knih Globální nerovnost a Nic než kapitalismus Branka Milanoviće se celkové ztráty Ruska v důsledku války vyšplhají na biliony dolarů. Ruská ekonomika však zatím sankcím odolává a státu se daří nakupovat západní high-tech zboží přes třetí země.
V rozhovoru se kromě jiného dozvíte:
- Proč ruští oligarchové promarnili moc, kterou měli, a teď za to platí.
- Jaké byly původní cíle Vladimira Putina.
- Proč hrozí, že ruský stát časem v podstatě ovládne polokriminální gang.
- Jak čínská závislost na obchodu s USA ovlivňuje efektivitu sankcí vůči Rusku.
Na svém blogu jste psal o „regresivní substituci dovozu“ v ruské ekonomice, přičemž podle vás je takový experiment zatím naprostý unikát. Co tím myslíte a co je na této situaci tak jedinečného?
Jak už tento termín napovídá, substituce dovozu představovala v minulosti snahu zemí industrializovat se a vyvíjet nové výrobky za pomoci technologií vyspělejších zemí. Podívejte se nejen na Sovětský svaz, ale také na Jižní Koreu, Brazílii nebo Turecko. Všechny tyto země dovážely technologie z Německa, Velké Británie nebo USA a pak začaly vyrábět například automobily. Vezměte si Koreu – až do roku 1965 nevyráběla žádná auta. A pak Korejci skutečně rozvinuli tuzemskou výrobu a tím nahradili dovoz. A tady máte tu definici.
U Ruska je v tomto konkrétním případě