Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč hořela Notre-Dame? Vyšetřovatelé jsou „slepí“ a pravdu se možná nikdy nedozvíme

První pomoc pro katedrálu: zabezpečovací práce na Notre-Dame po požáru. Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters
První pomoc pro katedrálu: zabezpečovací práce na Notre-Dame po požáru. Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters

Vyšetřovací hypotéza? Jiskra, která zpustošila pařížský chrám Notre-Dame, vznikla nešťastnou náhodou, zřejmě kvůli renovaci. Mluví se o trubkách, svařování, lešení, úhlových bruskách. Ale zároveň vyšetřovatelé přiznali novinářům: Přesnou příčinu možná nikdy nevypátráme. Jsme úplně slepí.

Sotva se včera rozednilo, už netrpělivě přešlapovali před ohněm zbídačenou katedrálou: zhruba padesátka policistů ze speciálního oddělení francouzské kriminálky. Takzvaná „La BC“ (Brigade criminelle, kriminální brigáda, pozn. red.) se obvykle zaměřuje na vyšetřování závažných zločinů, jako jsou vraždy, atentáty nebo únosy, ale do její působnosti spadají také záměrně založené požáry. A jen máloco by v tomto ohledu mohlo být závažnější než zkáza jedné z nejproslulejších a nejmilovanějších ikon Francie.

Dovnitř policisté jen tak nakráčet nemohli. V poničeném chrámu se sice potřebovali co nejdřív pustit do práce, ale k tomu potřebovali zelenou seshora, od příslušných úřadů. Nad ohněm sice hasiči už zvítězili, ale v katedrále pořád nebylo životu bezpečno. Panovaly obavy, že se zbortí další části stavby, a vzadu u kůru hrozily jiskry z žárem roztaveného kovu.

Jakmile bezprostřední nebezpečí pominulo, nastal čas vypátrat, proč vůbec vzniklo.

Po stopě nehody

Regionální ředitelství kriminální policie se věci chopilo poměrně rychle, předběžné vyšetřování spustilo tři hodiny po vzplanutí ohně. Případ definovalo jako „neúmyslnou škodu způsobenou požárem“ a nadechlo se k obtížné a vleklé práci. Následně to potvrdil pařížský prokurátor Rémy Heitz, když včera varoval, že vyšetřování budou „dlouhá a složitá“, a zároveň oznámil – což je ještě významnější – že „v této fázi nic nenasvědčuje záměrnému činu.“

Takže nehoda, zní pracovní hypotéza. Doplňme ji spolu s vyšetřovateli o předpoklad, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Požár Notre-Dame v Paříži

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější