Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co znamená něco znamenat? Stará filozofická otázka nabývá v souvislosti s AI na naléhavosti

Výhonky umělé inteligence, jako jsou ChatGPT a další, se čím dál tím více objevují i ve veřejném prostoru. Úměrně tomu pochopitelně roste i množství literatury, která je umělé inteligenci a jejím potenciálním dopadům věnována: která mapuje její možnosti, meze i nebezpečí, jež s ní mohou být spojena.

Kniha filozofů Hermana Cappelena a Joshe Devera Making AI Intelligible (tedy něco jako Aby byla AI srozumitelná) z roku 2021 je spíše prostě naučná než populárně naučná, takže se asi nedá říci, že by byla zajímavá a stravitelná pro širší čtenářskou obec. Klade však otázky, které podle mého názoru pro širší veřejnost zajímavé jsou a které se v této podobě myslím dosud nedostaly do centra pozornosti – ani mezi filozofy. Tyto otázky se týkají vznikajících umělých inteligencí (AI) a toho, jak je máme chápat.

Umělá inteligence v bance

Zvažme příběh, který autoři knihy uvádějí. Lucie žádá svou banku o půjčku. Podle instrukcí dodá bance spoustu dat týkajících se její finanční situace, zaměstnání a tak dále. Banka tyto údaje zadá do svého AI systému, který nakonec vydá verdikt, že banka by Lucii půjčovat neměla (protože tu je příliš velké riziko, že Lucie půjčku nebude schopná splácet). Jak se má banka k takovému verdiktu postavit?

Na první pohled se může zdát, že tady není moc co řešit. Banka prozkoumala Luciinu situaci (dokonce k tomu nepoužila potenciálně omylné úředníky, ale mnohem sofistikovanější nástroj), takže rozhodnutí půjčku neposkytnout je nasnadě. Situace ale není tak jednoduchá.

Podívejme se podrobněji

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Umělá inteligence

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější