Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Neškodná zábava, bezpečnostní hrozba, nebo dezinformační bažina? Proč byla chyba podceňovat TikTok

Podle americké vlády představuje čínský videoserver TikTok bezpečnostní riziko pro USA. Prezident jej proto chtěl zakázat, zákaz má vejít v platnost 20. září. Foto: Solen Feyissa, Unsplash
Podle americké vlády představuje čínský videoserver TikTok bezpečnostní riziko pro USA. Prezident jej proto chtěl zakázat, zákaz má vejít v platnost 20. září. Foto: Solen Feyissa, Unsplash

TikTok už dávno není sociální sítí jen pro mladé. Na platformě je kromě vtipných videí i negativní obsah, který se nevyhýbá žádným sociálním médiím – dezinformace. Kromě toho dal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před nedávnem „razítko“ na to, před čím odborníci varovali už dlouho: TikTok je bezpečnostní hrozba. O svých uživatelích sbírá nesmyslně velké množství informací a už je i zneužil.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Autorky: Veronika Capáková, Kateřina Gruntová, Barbora Novotná

„Kde jste byli celých těch osm let, co trvá konflikt na Ukrajině? Fašistická Ukrajina zavraždila na Doněcku 240 dětí. Je tam malý pomníček – Alej andělů, vygooglete si to,“ nabádala na začátku války na Ukrajině aktivistka a herečka Jana Yngland Hrušková ve videu zveřejněném na TikToku, kde ji sleduje přes 120 tisíc lidí.

Památník, na který Yngland Hrušková odkazuje, se sice skutečně nachází na východě Ukrajiny, nicméně informace, které ve videu říká, jsou překroucené.

Památník nechala zřídit organizace International Children Commission, která na svém webu uvádí, že „za více než šest let války na Donbase bylo podle monitorovací mise OSN zabito 147 dětí a 363 dětí zraněno“.

Tvrzení, že se jedná o oběti Ukrajinců, vyvrátil Jan Cemper, šéfredaktor webu Manipulátoři.cz, který bojuje proti dezinformacím. „Číslo 147 dětských obětí války je číslo, se kterým pracuje OSN jako s oběťmi ruské agrese na Ukrajině,“ uvádí na pravou míru Cemper v článku o památníku Alej andělů.

Jak funguje TikTok

Sociální síť TikTok, která vstoupila na trh v roce 2016 pod hlavičkou čínské technologické firmy ByteDance, má v tuto chvíli přes miliardu aktivních uživatelů.

TikTok vyniká svým neobvyklým modelem: nezáleží, koho uživatel sleduje, ale co se mu líbí. Tato sociální síť s obvykle krátkými několikavteřinovými videi si našla cestu především k mladým uživatelům.

Její princip je založený na tom, že algoritmy sledují chování všech uživatelů. Mají informace o jejich zařízeních, zkoumají ale i to, co lidé lajkují, komentují a kolik vteřin sledují jaké video. Čím více tedy lidé nějakého uživatele či typ obsahu sledují, tím více se podobný obsah zobrazuje na jejich zdi neboli „For You“ stránce.

Hrušková není jediná, kdo na TikToku sdílí videa s nepodloženými informacemi. Sociální síť, která má polovinu uživatelů mladších 30 let, totiž není jen

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dezinformace

Ruská válka na Ukrajině

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější