Deník N

Notes: jak chutná popel z Notre-Dame, kolik dětí má jít do učení a kdy zkusí Soukup usednout na Hradě

Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Včerejší pařížská tragédie je nadále tématem číslo jedna. Z celého světa přicházejí do Francie projevy solidarity, nabídky pomoci a finanční příspěvky. Experti připomínají, že bohužel ještě není vyhráno.

A dál: Ústavní soud rozhodl, že ČSSD by měla Altnerovým dědicům zaplatit svůj obrovský dluh bezodkladně. Hejtman Moravskoslezského kraje, někdejší profesor informatiky, soudí, že střední školy by měly připravovat pracovní sílu krajům na míru – a prosadil svou proti ministrovi. Majitel TV Barrandov Jaromír Soukup řekl, že bude kandidovat na prezidenta. Rusové vracejí české diplomacii úder, na oplátku za pražské „ruské byty“ si posvítí na Český dům v Moskvě, kde možná taky není všechno v pořádku. Z obětavé a důkladné práce svých kolegů vybral a komentuje Petr Koubský.

O čem jsme psali

Příběh dne: Nemůže jím být nic jiného než včerejší požár katedrály Notre-Dame v Paříži. Události se věnujeme podrobně jak ve zpravodajství Minuta po minutě, tak několika samostatnými články. Aktuální novinka: na opravu se vybralo již přes 600 milionů euro.

Rozhovor s profesorem architektury a kunsthistorikem Pavlem Kalinou připravily Eliška Černá a Hana Mazancová. Profesor Kalina je specialistou na středověkou církevní architekturu. „Prvním úkolem je nyní podle mého zajistit stavbu tak, aby nedošlo k dalšímu pádu,“ říká v interview pro Deník N. „Je jasně vidět, že část klenby spadla. Nebezpečí kolapsu tady stále je. Kdyby šlo o člověka, řekneme, že zažil obrovský šok. Zdaleka není vyhráno.“

Co z vnitřního vybavení katedrály zůstalo zachováno? Tím se zabývá článek Magdaleny Slezákové. Jak se zdá, zkázu přečkaly varhany, sochy apoštolů (které jsou na rekonstrukci mimo chrám), snad také alespoň některá vitrážová okna. Některé památky se podařilo zachránit na poslední chvíli. Patří k nim vzácné relikvie: Kristova trnová koruna a roucho svatého Ludvíka.

Památky z pařížské Notre-Dame: severní rozeta, Kristova trnová koruna a varhany. Přežily staletí. A pak vypukl požár. Foto: Philippe Wojazer, Charles Platiau, Reuters, pierremarteau, Flickr, CC BY-NC-SA 2.0

Rozhovor s historičkou umění Michaelou Ottovou z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pořídila

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější