Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Spanilá cesta „tvrdého hráče“: Jak se Pavel Tykač dostal mezi nejbohatší lidi světa

Zmapovali jsme impérium Pavla Tykače, jeho genezi i podezřelý tok půl miliardy korun. Grafika: Deník N / Sev.en
Zmapovali jsme impérium Pavla Tykače, jeho genezi i podezřelý tok půl miliardy korun. Grafika: Deník N / Sev.en

Ještě před třemi lety si o tom mohl Pavel Tykač nechat leda tak zdát, dnes je to realita a splněný sen. Loni se mu podařilo dostat mezi tisíc lidí s největším majetkem na světě. Zatímco tehdy se ještě držel na spodních příčkách žebříčku, letos raketově vystřelil o dalších šest set pozic výš na 261. místo. Deník N nyní na základě rozhovorů s mnoha insidery popisuje, kdo vlastně Pavel Tykač je, jak uvažuje, jaké jsou jeho strategie a jak se z agresivního finančníka s devadesátkovým stylem stal jedním z nejbohatších lidí planety.

Navzdory krizi, která začala na svět dopadat kvůli ruské agresi vůči Ukrajině, zažívá Pavel Tykač zlaté časy. I když se řada podnikatelů a domácností dostává do problémů kvůli růstu cen energií, Tykač ze stávající situace profituje a sám své elektrárny označuje na svém webu za „zachránce evropské energetiky“.

Jeho impérium Sev.en totiž vsadilo na „špinavou“ a mnohými dříve odepisovanou energii z uhlí a právě kvůli energetické krizi dostalo nečekaný a výjimečně silný impulz. Tykačovo jmění se jen za posledních dvanáct měsíců více než zdvojnásobilo a v současné době dosahuje podle časopisu Forbes hodnoty osmi miliard dolarů (zhruba 173 miliard korun). Loni si jeho skupina převzala ocenění za druhé místo v žebříčku Českých 100 nejlepších.

„Pavel je nekompromisní,“ říká jeden ze zdrojů, který se s Tykačem osobně zná. „Vnímám u něj touhu po dokonalosti, absolutnosti, kterých ale nelze dosáhnout.“

Stejně tak se ostatní oslovení lidé, kteří byznysmena dlouhodobě znají, ať už z podnikatelského světa, nebo z osobních vztahů, shodují v tom, že dlouhodobě touží po

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zákulisí moci

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější