Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak řešit nerovnost žen a mužů ve sportu? O kvótách, finanční podpoře a změně myšlení

Ženský fotbal je v Česku dlouhodobě na druhé koleji. Ilustrační foto: FAČR
Ženský fotbal je v Česku dlouhodobě na druhé koleji. Ilustrační foto: FAČR

Národní sportovní agentura minulý týden uspořádala jednání o finanční podpoře ženských kolektivních sportů. Pro ženy ve sportu toho ale možná více vykonala tím, že zveřejnila fotku ze schůzky, jíž se účastnilo 14 mužů a dvě ženy. Jaká je pozice žen v českém sportu? Přinášíme pohled účastnice jednání, akademika či Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru.

Šárka Drozdová je jednou z mála žen, které v českém sportovním prostředí zastávají vedoucí pozice. Minulý týden se šéfka tuzemské házené účastnila jednání o finanční podpoře ženských národních týmů k dotační výzvě Národní sportovní agentury (NSA) jako jedna ze dvou žen mezi 14 muži. Druhou přítomnou ženou byla Hana Schlangerová, manažerka rozvoje ženského ragby.

Fotografie ze schůzky vyvolala kritiku na sociálních sítích, mluvčí NSA Jakub Večerka ji odrážel s tím, že instituce není zodpovědná za to, koho jednotlivé svazy na jednání delegují.

Drozdovou těší, že házená je na tom oproti dalším zástupcům sedmi kolektivních sportů, kteří se čtvrteční schůzky účastnili, odlišně. „Jsme jediným svazem, který

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Feminismus

Fotbal

Média

Veřejné finance

Česko, Sport

V tomto okamžiku nejčtenější