Deník N

Pospíšil: Budu chtít audit v TSK. Nemít dokumentaci ke strategickým stavbám je téměř obecné ohrožení

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil nakonec nezasedne v Radě hlavního města Prahy. Podle svých slov se tak rozhodl proto, že se nechtěl vzdát funkce správce Musea Kampa. Prý také věřil, že v ní budou lépe fungovat ostatní kandidáti. Spojené síly pro Prahu podle Pospíšila chtějí udělat audity majetku i příspěvkových organizací, především se chtějí zaměřit na Technickou správu komunikací.

Přestože jste vedl Spojené síly pro Prahu, nakonec v Radě nejste. Proč?

Je to výsledek několikahodinového jednání naší koalice. Ve hře byly i varianty, že já i pan Čižinský v Radě budeme. Nakonec jsme zvolili variantu, že v Radě nebudeme a zůstaneme předsedy zastupitelských klubů. Podle koaliční smlouvy bude pozice předsedy zastupitelského klubu velice silná. Budeme u všech jednání, budeme zváni na Radu a budeme domlouvat fungování koalice.

My jsme kandidovali s filozofií nového politického stylu a nové politické kultury pro Prahu. Celou dobu jsme říkali, že bychom byli rádi, aby v městské radě byli lidé, kteří svým tématům a daným resortům rozumí. Jsou to specialisté, a ne pouze kariérní politici jako v případě pana Dolínka. Chceme se vyhnout tomu, aby někdo byl v Radě jen proto, že je funkcionářem určité politické strany, to mi připadá špatně. Když máme na starosti územní rozvoj, protože pro TOP 09 je to klíčová gesce, připadá mi správné poslat do Rady našeho kandidáta číslo tři, docenta Hlaváčka, který je jedním z největších urbanistů u nás.

Já jako politik a profesionál budu předsedou zastupitelského klubu, budu chodit na všechna jednání a budu garantovat, že se Spojené síly pro Prahu nerozpadnou a zůstanou jednotné. Budu permanentně hledat kompromis. Víte dobře, že mnoho novinářů nám už předem říkalo, že se rozpadneme a nevydržíme.

Přímo vás volilo 77 tisíc Pražanů. Co si z vašeho rozhodnutí mají odnést oni?

Mohou si z toho odnést, že plním svůj slib. Kandidoval jsem na primátora a v rámci volební kampaně jsem udělal všechno pro to, abych primátorem byl. Nevyhrál jsem volby a respektuji, že většina voličů mě jako primátora nechtěla. Víte, že v rámci jednání, které tu probíhalo, mě Spojené síly pro Prahu na primátora nominovaly. Byl jsem připraven být primátorem. Ve chvíli, kdy je primátorem pan Hřib, jsem měl na výběr dvě možnosti – být radním, nebo předsedou zastupitelského klubu.

Protože jsme získali gesci územního rozvoje, připadá mi ve vztahu k voličům čestné dát tam člověka, který bude schopen vyřešit problém metropolitního plánu a nebude tam sedět jako kariérní politik. Plním tedy, co jsem slíbil. Na primátora kandiduje Jiří Pospíšil a potom je tam kandidátka, na které jsou odborníci na jednotlivé gesce.

Ale vy nemáte pouze územní rozvoj. Máte i majetek, legislativu a životní prostředí, tam pro vás pozice nebyla?

Odpověděl jsem vám, paní redaktorko. Zvolili jsme variantu, že do Rady šli experti a já i pan Čižinský zůstaneme předsedy zastupitelských klubů. Budeme se podílet na fungování koalice a tím naplníme, co jsme slíbili, tedy nový politický styl a funkční Radu. Uvidíte, zhodnotíte to za rok a voliči za čtyři roky. Jsem přesvědčen, že Rada bude fungovat lépe než ta dosavadní.

Ovlivnil vaše rozhodnutí požadavek pirátů týkající se kumulace funkcí?

Do určité míry ho to ovlivnilo. Piráti mi neformálně říkali, že je problém, že se starám o Museum Kampa.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Praha

Rozhovory

V tomto okamžiku nejčtenější