Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zbrojení na eurovolby začíná: Koho chce koalice poslat do Bruselu a co napoví klíčová schůzka

Foto: David Iliff, Wikimedia Commons
Foto: David Iliff, Wikimedia Commons

Analýza: Volby do Evropského parlamentu se sice uskuteční až za rok, již nyní se ale v politickém zákulisí rozjela řada jednání, která mohou jejich výsledek velmi výrazně ovlivnit. Jednotlivé strany a hnutí totiž řeší, v jakém formátu do voleb půjdou. Začínají se také rýsovat výrazné osobnosti, které by se jich mohly účastnit.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se v posledních letech stala klíčovou politickou silou v zemi. Díky společnému postupu výrazně posílila na úrovni krajů, v Senátu a podařilo se jí porazit hnutí ANO i ve sněmovních volbách.

Zda ale půjde toto trio v jednom šiku i do evropských voleb, není jasné. Společný postup by upřednostňoval premiér Petr Fiala (ODS), do hry nicméně vstupuje řada různých faktorů. Mezi ně patří jednak vzdálenost mezi jednotlivými stranami v evropské politice, osobní vazby a také strategické uvažování. Tedy zda se všem společný postup vyplatí.

Nejdále jsou v plánování voleb lidovci. Ti již rozběhli vnitrostranické primárky, na příští týden také svolali své partnery z koalice Spolu, s nimiž mají možný společný postup řešit. Už v květnu by totiž lidovci chtěli mít jasno.

Společného jednání zástupců Spolu se 4. dubna mají podle informací Deníku N účastnit špičky stran včetně Fialy, šéfky Sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a lídra lidovců Mariana Jurečky.

Za ODS by měli přijít i europoslanec Alexandr Vondra a ministr financí Zbyněk Stanjura, za TOP 09 také šéf sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek a za KDU-ČSL europoslanec Tomáš Zdechovský a první místopředseda Jan Bartošek.

Nabídka pro prezidentského kandidáta

Především ODS pracuje podle informací redakce velmi silně s variantou samostatné kandidátky. S možností jít do voleb sami počítají i lidovci, kteří zároveň zvažují vyslání známých tváří dosud nespojených s europarlamentem.

Ve hře je, jak zjistil Deník N, i jedno překvapivé jméno. Nabídku kandidovat dostal prezidentský kandidát

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější