Deník N

Soukup odmítal kandidovat, teď chce být prezidentem. Podle odborníků zřejmě nemá šanci, spíš se chce zviditelnit

Jaromír Soukup. Foto: TV Barrandov
Jaromír Soukup. Foto: TV Barrandov

Majitel TV Barrandov Jaromír Soukup v jednom ze svých pořadů oznámil, že chce v roce 2023 kandidovat na prezidenta. Podle expertů není jasné, zda Soukup myslí svou kandidaturu vážně, nebo se jedná pouze o marketingový krok. Rozhodnutí by navíc mohlo mít vliv na jeho mediální impérium.

„Když jsem viděl tu velkou podporu ze strany veřejnosti, tak jsem přemýšlel, že to stojí za zvážení. A rozhodl jsem se, že to v tom roce 2023 opravdu zkusím,“ prohlásil Soukup ke své kandidatuře v jednom ze svých pořadů.

Podle analytiků oslovených Deníkem N je zvláštní, že svou kandidaturu oznámil skoro čtyři roky před očekávanou volbou. Je tak podle nich možné, že jde spíše o marketingový tah. „Není jasné, jestli Jaromír Soukup skutečně bude kandidovat, nebo je to součástí jeho dlouhodobější snahy zviditelnit se. Je poměrně známá, ale výrazně polarizující osobnost,“ říká Martin Buchtík, ředitel výzkumného ústavu STEM.

Podobně to vnímá také analytik Karel Komínek z Institutu politického marketingu. „Cílem může být i samotné zviditelnění se a příprava půdy pro další politické angažmá, jako v případě hned několika prezidentských kandidátů, kteří jsou v současné chvíli senátory a na svůj další velký moment čekají v záloze,“ míní.

Narážejí i na to, že se Jaromír Soukup o svých politických ambicích často vyjadřuje rozporuplně. Úmysl vstoupit do politiky a založení hnutí List Jaromíra Soukupa oznámil letos v lednu, ale brzy po jeho registraci uvedl, že v něm nechce být aktivní a neplánuje „kandidovat v těchto a ani v žádných dalších volbách“.

Letošní politická angažovanost Jaromíra Soukupa

16. ledna Soukup ohlašuje vznik hnutí List Jaromíra Soukupa.
24. ledna Soukup oznamuje, že ruší politické debaty na TV Barrandov. Jde například o Arénu JS. „A mě už to nebaví dělat těm pytlíkům kampaň na to jejich ‚mělo by se‘,“ řekl.
13. března Soukup registruje hnutí List Jaromíra Soukupa.
19. března Soukup odmítá, že by chtěl kandidovat v eurovolbách. „Neplánuji kandidovat v těchto a ani v žádných dalších volbách.“
2. dubna Soukup opět vysílá politické debaty. Konkrétně Arénu JS.
16. dubna Soukup ohlašuje kandidaturu na prezidenta.

Ještě v lednu pak byla registrována doména Soukupnahrad.cz. Tam se dnes také objevilo potvrzení Soukupovy kandidatury.

Pokud by Soukup skutečně kandidoval, formát jeho kampaň by zřejmě byl poměrně netradiční. Vidět je to podle oslovených odborníků i na

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Jaromír Soukup

V tomto okamžiku nejčtenější