Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Fotkám už nemůžeme věřit. Pár let bude chaos, ale na obrázky od umělé inteligence si zvykneme, říká expert

Jeden z mnoha snímků zatčení Donalda Trumpa, které se nestalo. Tento sdílel na Twitteru šéf Bellingcatu Eliot Higgins. Foto: EliotHiggins na Twitteru
Jeden z mnoha snímků zatčení Donalda Trumpa, které se nestalo. Tento sdílel na Twitteru šéf Bellingcatu Eliot Higgins. Foto: EliotHiggins na Twitteru

V uplynulých dnech zaplavily sociální síť Twitter obrázky, na kterých policie zatýká rozlíceného Donalda Trumpa, další zachycovaly Emmanuela Macrona pohodlně sedícího na hromadách odpadků v ulicích Paříže, jiný Vladimira Putina líbajícího vkleče ruku Si Ťin-pchinga a další zase papeže Františka v drahé značkové péřové bundě. Všechny spojovalo jedno – zachycené situace se nikdy nestaly, protože snímky vytvořila umělá inteligence. A nejednoho uživatele sítě to zmátlo.

Kde je hranice mezi humorem a dezinformací, jak se v záplavě informací a snímků jako uživatel orientovat, zda je to nebezpečné nebo jaké jsou budoucí výzvy spojené s umělou inteligencí (AI) na sociálních sítích, se Deník N ptal sémiotika, datového novináře a šéfa Studií nových médií na Univerzitě Karlově Josefa Šlerky.

V rozhovoru se mimo jiné bavíme:

  • o úskalích snímků vygenerovaných umělou inteligencí;
  • o budoucnosti fotografie v médiích v kontextu AI, redefinici a novém přístupu k fotografii;
  • o AI jako nástroji k vytváření dezinformací;
  • o efektivitě obrazové manipulace a o tom, jak se uživatelé v budoucnu adaptují;
  • o období chaosu, které nás čeká, a o tom, kdy skončí;
  • o tom, co opravdu do budoucna představuje nebezpečí;
  • a také zda je na tom všem vlastně něco pozitivního.

Sdílené snímky Donalda Trumpa, Emmanuela Macrona nebo papeže Františka na sociálních sítích mnoho lidí ihned odhalilo a správně je přiřadilo k umělé inteligenci, jiní ale nikoliv a minimálně je to zmátlo. Jak tento fenomén vnímáte? Je to zábava, nebo v tom spatřujete širší souvislosti?

To je strašně složitá otázka. Já jsem poprvé zaregistroval zmíněného Macrona, když jsem

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dezinformace

Rozhovory

Sociální sítě

Umělá inteligence

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější