Nediskriminujme, podpořila odbornice OSN snahu vrátit Rusy na olympiádu. Povolila by i ruské vojáky

Není vyloučeno, že ruští a běloruští sportovci by mohli soutěžit na olympiádě v Paříži 2024. Mezinárodní olympijský výbor se k tomu snaží otevřít cestu. Vyvolal tím odpor části politiků a sportovců v zemích Západu a jeho spojenců. Podmínky ale odmítlo i Rusko, jež je zase považuje za málo vstřícné. Nově se k věci vyjádřila i zpravodajka OSN pro lidská práva, podle níž je zákaz nespravedlivý.
Ruští sportovci soutěžící pod neutrální vlajkou, kteří po případném vítězství neslyší svou hymnu, ale skladbu Čajkovského. Tento obraz byl v posledních letech běžný. Od doby, kdy se provalil ruským státem řízený doping sportovců na zimní olympiádě v Soči 2014, mohli na mnoha akcích startovat pouze za těchto podmínek.
Chvíli se v této souvislosti objevovaly i názory, že by Rusko mělo dostat úplný zákaz. Přestože šlo o velmi vážné porušení nejrůznějších mezinárodních dohod, stále bychom mohli říci, že jde jen o sport. Ti, kteří do dopingu nebyli přímo zapojeni, cítili jen minimální změny.
Teď ale Rusko za pomoci Běloruska vede válku proti Ukrajině a součástí mezinárodních sankcí se stal i sport.
Ruští a většinou i běloruští sportovci nemohou soutěžit na mezinárodní nebo celosvětové úrovni v mnoha sportech. Výjimkou jsou většinou jednotlivci v klubových soutěžích či tenisté, kteří mohou na turnajích nastupovat bez vlajky a uvedení země u jména.
Mezinárodní olympijský výbor však nyní přišel s doporučením, aby se ruští a běloruští sportovci vrátili zpět do soutěží. Pod neutrální vlajkou. Čili něco podobného jako v případě trestu za rozsáhlý doping. Pouze s tou výjimkou, že startovat by nyní nemohli sportovci s propojením na ruskou armádu a ti, kdo podporují válku. A právě tato podmínka vyvolala diskuse.
Prezidenta Pavla zklamal postoj MOV k ruským sportovcům
MOV vydal toto stanovisko jen pár dní poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že